Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Zdravotní problémy potkanek Kikí a Safiry

HLUBŠÍ KOUSNÉ PORANĚNÍ (Kikí, fuzz potkan)

Ve stáří 2 měsěsíce a 13 dní jsem na Kikí v podpaží pravé přední pacičky našla asi 1 cm dlouhý, hlubší kousanec od sestřičky Safiry. Očistila jsem jí ho 3% peroxidem vodíku a protože se mi poranění zdálo na tak malém zvířátku poněkud velké, vzala jsem ji k veterináři. Tam jí na poranění dali violeť (fialový dezinfekční prostredek) a mast s antibiotiky Lalugen Plus crm, kterou jsem jí poranění 3x denně mazala. Poranění se Kikí zahojilo asi tak za 5 dní a zdálo se, že jí ani příliš nebolí, úplně normálně s pacičkou šplhala, běhala a doskakovala na ní. Na veterině mi bylo doporučeno oddělit Kikí od Safiry dokud se jí poranění nezahojí - udělala jsem to - měli klece vedle sebe aby se vzájemně viděli, ale nemohly k sobě, bylo vidět, že se jim po sobě stýská a že se jedna bez druhé nudí, takže druhý den jsem je zase dala k sobě. Měly radost, že jsou opět pohromadě. Od té doby se už nikdy tolik nepokousaly a šarvátky o vůdčí postavení ve dvojici se obešly jen s drobnými škrábanci. Vůdčí postavení nakonec získala Kikí (možná proto, že brzy začala vážit o 40g víc než Safira a tuto hmotnostní převahu si stále udržovala).

VÝTOK Z OČÍ (Kikí, fuzz potkan)

Ve stáří 4 měsíců a 16 dnů se u Kikí poprvé objevil tmavo červený výtok z očí s lehkým zduřením očních víček. Ze začátku jsem jí do očíček kapala 3x denně Ophthalmo-septonex a potírala jsem je mastí Ophthalmo-azulén. Tato domácí léčba příliš nezabrala, výtok z očí tak na jeden, dva dny zmizel ale, potom se objevil znovu.
Vzala jsem tedy Kikí k veterináři. Paní doktorka říkala že, podobný výtok z očí mohou způsobovat parazité proti kterým se dává injekce Ivomecu. Ivomec ovšem může mít vedlejší účinky na játra, takže Kikí dostala oční mast s antibiotikem Ophthalmo-framykoin kterou jsem jí očíčka mazala 3x denně. Po pěti dnech léčby Ophthalmo-framykoinem výtok zmizel.
Příčinu se vlastně nikdy odhalit nepodařilo, výtok z očí se později ještě několikrát objevil a vždycky na něj tak do dvou, tří dnů zabrala mast Ophthalmo-framykoin. Safira žijící ve stejné kleci s Kikinou nikdy podobné problémy s očičkama neměla.

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY (Kikí, fuzz potkan)

Ve stáří 15 měsíců a 6 dnů jsem si u Kikiny na levé straně bříška blíž k zadní  noze všimla bouličky světlejší barvy než okolní kůže o průměru cca 1 cm. Boulička  se při doteku zdá nebolestivá, ale je tužší (zřejmě zbytňující vazivová tkáň). Během následujících tří týdnů boulička přestala růst, ale objevila se nová pod krkem. Paní doktorka na veterině nahmatala Kikince v oblasti mléčné žlázy na bříšku ještě další dva malé nádory a doporučila je odoperovat.
Pan doktor, který měl Kikinku operovat si ji důkladně prohmatal a vysvětlil mi, že nádory už vpodstatě zasáhly celý lymfatický systém a vzhledem k tomu, že není možné z potkánka odřezat všechny mízní uzliny nemá operace valnou naději na úspěch, spíš by ji jenom oslabila a nádory by brzy začaly růst znovu. Aby odstranění nádorů mělo smysl je nutné odstranit také všechny mízní uzliny v okolí, které jsou s nádory spojeny.
Kikí jsem tedy operovat nenechala a vypadalo to tak, že jí už zbývá jen několik týdnů života než se nádor pod krkem zvětší natolik, že začne bránit dýchání.
Nádor pod krkem samozřejmě stále roste, ale dýchací trubici naštěstí nijak nestlačuje. Od doby kdy jsem si u Kikí všimla první bouličky na bříšku už uběhlo 11 měsíců, nádory se za tu dobu hodně zvětšily - zvláště ten pod krkem ten se už při chůzi dotýká podložky, ale Kikí o sebe stále pečuje má zájem o potravu i o mazlení, je stále aktivní, jak se zdá bolestmi netrpí a v kleci si stále dokáže vyšplhat kam potřebuje. Koncem desátého měsíce od výskytu prvního nádoru začala být Kikí unavenější, už ji příliš nebaví pobíhat po gauči, teď si mnohem radši zaleze do textilního tunelu nebo pod opřený molitanový polštářek kde nakonec usne. Deset a půl měsíce od výskytu prvního nádoru začala Kikí při hlazení občas kníkat, důvodem je zřejmě to, že nové malé nádory které jí přibyly na bocích jsou na dotek citlivé a tak se jí dotýkám spíš rty a tváří. Nová malá boulička přibyla i na samotném původním nádoru pod krkem.

ŠPATNĚ SE HOJÍCÍ DEFEKT NA KŮŽI (Safira, standard potkan)

Ve věku 22 měsíců se Safiře objevilo na zadečku povrchové poranění kůže o velikosti
cca 1 cm a považovala jsem ho za pozůstatek přehodnocení vůdčího postavení mezi Kikí a Safirou. 3x denně jsem ho Safiře postříkávala 3% peroxidem vodíku v mechanickém rozprašovači, poranění alespoň nezačlo hnisat ale hojilo se příliš pomalu. Čas od času se   znovu otevřelo a zdálo se, že Kikí z něj Safiře vždycky odloupne vznikající stroupek. Tahle doměnka se ale, nakonec ukázala jako mylná - Kikí nejevila žádný zvláštní zájem poranění Safiře lízat.
Za necelý měsíc na to se Safiře udělal na levé zadní pacičce otlak (vypadal jako zarudlý, na dotek tuhý hrbolek ve střední části chodidla). Hned druhý den jsem vzala Safiru na veterinu. Otlak byl zatím poměrně malý, paní doktorka mi pro Safiru napsala Framykoin (mast s antibiotiky) a upozornila mě že, příčinou otlaku je Safiřina obezita, které by se měla začít zbavovat v té době vážila 500g.
2x denně jsem Safiře mazala otlak i pomalu se hojící poranění na zadečku Framykoinem, po vetření do postiženého místa jsem přebytek masti setřela toaletním papírem - to proto aby si Safira olizováním antibiotikové masti zbytečně nepoškodila střevní mikroflóru. Abych u Safiry i Kikí (v té době 585g) postupně nadváhu snížila začala jsem jim dávat směs zrnin bez slunečnic, vařené brambory, syrovou i vařenou zeleninu a ovoce, piškoty a podobné dobrůtky jsem nahradila křehkým kukuřičným nebo rýžovým pufovaným chlebem, sama jsem také začla jíst spíš zeleninu a podobné věci protože holčičky milují společné jídlo z jednoho talíře a o to jsem je přece v zájmu štíhlé linie nemohla ochudit :o)
Safira nakonec skutečně zhubla, ale né proto, že měla dietnější krmení…
Kikí naopak přibrala na 600g (myslím si že, u ní hmotnost přidávají rostoucí nádory).

Po Framykoinové masti se Safiře otlak na pacičce trochu zlepšil a poranění na zadečku se konečně (po měsíci) zahojilo, v  kolí poranění jí namísto původní hnědé srsti začala růst srst černá (po poranění se někdy ve vlasových cibulkách usadí pigment, který je příčinou ztmavnutí srsti)
Od té doby co se Safiře na pacičce udělal otlak začala postupně slábnout - na celém těle se jí snížilo svalové napětí a postupně začala méně jíst.

DÝCHACÍ OBTÍŽE A CELKOVÉ ZHORŠENÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU (Safira, standard potkan)

Věk 23 měsíců a 23 dnů. Kolem dva a dvacáté hodiny jsem si všimla že, Safira těžce dýchá, bylo to vidět na jejích bocích, které se pomaleji ale velmi zřetelně zdvýhaly a klesaly, při dýchání bylo občas slyšet pískání. Během dvou hodin začala Safira dýchat normálně a druhý den jsem jí vzala na veterinu. Paní doktorka mi řekla že, Safira má slabší srdíčko a proto večer hůř dýchala, může za to zřejmě déletrvající horké počasí (kolem 35°C). Z horka v tramvaji byla Safira tak unavená, že po vyšetření zůstala ležet na zádech tak jak si jí paní doktorka položila. Preventivně dostala Safira na 10 dní antibiotika, abych jí nemusela každý den tahat v horku na veterinu píchala jsem jí je podkožně sama. Do napáječky (50ml) jsem jí dávala rozředěný ovocný džus se třemi kapkami přípravku Vitamin plus N od firmy Sera - prodává se ve zverexech asi za 160 Kč. (Kromě ředěného džusu měla k dispozici ještě napáječku s čistou vodu.)

Léčba antibiotiky byla poměrně úspěšná - dýchací obtíže se už neobjevily, zmenšil se i otlak na zadní pacičce ale problém se svalovým napětím se mírně zhoršil a připojily se potíže s udržením rovnováhy. Při čištění srsti se Safira často skácela na bok a musela se dočistit v leže, snížila se její chuť k jídlu, za 10 dní zhubla o 45g a šplhání na poličky v kleci jí začalo dělat problémy tak jsem jí i s Kikí přestěhovala do nižší klece.

Při kontrole po léčbě antibiotiky jsem se dozvěděla, že příčinou sníženého svalového napětí a problémů s rovnováhou je zřejmě oslabení nervového systému podmíněné vyšším věkem. Proto dostala Safira Karsivan 50mg - jde o geriatrikum pro psy, které zlepšuje prokrvení mozku. Jednu tabletku Karsivanu 50mg jsem rozdrtila v kameném moždíři, vzniklý prášek jsem rozdělila na 20 dílů a 2x denně jsem Safiře podávala jednu dvacetinu tabletky nasypanou na lžičce s medem nebo sladkým kondenzovaným mlékem, kromě toho jsem jí ještě dávala rozdrcený Pangamin (v množství asi tak na špičku nože). Karsivan není lék, kterým by se dal potkan předávkovat, proto jsem rozdrcenou tabletku mohla dělit od oka (nejlépe se to dělá žiletkou na čistém papíře), oddělené hromádky jsem nasypala do prázdného blistru od léků a uzavřela jsem je vystříhanými „chlívečky" z jiného blistru které do prvního na těsto pasovaly.

Asi po třech dnech podávání Karsivanu a Pangaminu se Safiřin svalový tonus i rovnováha trochu zlepšily a vypadalo to, že se její stav bude zlepšovat i nadále, ale nestalo se tak - za tři dny dostala průjem a chuť k jídlu ztratila ještě víc. Konzultovala jsem její stav s veterinářem a ihned. jsem jí dala k pití studený černý čaj a k jídlu vařenou rýži - skoro na dva dny to pomohlo, ale potom se průjem objevil znovu, opět jsem jí dala rýži  ale černý čaj jsem nyní skombinovala s odvarem ze sušené borůvky (jedna sušená borůvka se nechá 12 hodin v lednici máčet ve 125ml vody, po 12ti hodinách se borůvka z vody vyndá, voda se nechá krátce projít varem zalije se s ní černý čaj a nechá se vychladnout), tohle Safiře od průjmu konečně pomohlo, ale chuť k jídlu se jí příliš nevrátila.

Po dalších pěti dnech bez průjmu se její stav výrazně zhoršil - začala padat na bok už i při chůzi, většinu dne prospala a přestala žrát i pít v krmení si poze máčela bradu ale, nic nesnědla maximálně tak olízla šťávu na melounu (myslím si, že zhoršení jejího stavu urychlil příchod další vlny veder).
Když jsem přišla se Safirou opět na veterinu dozvěděla jsem se, že tyhle problémy souvisí se stářím a že se jí už vlastně nijak pomoct nedá. Od poslední kontroly kdy dostala Karsivan zhubla o dalších 80g a nyní už jen den ode dne slábla. Paní doktorka mi navrhla abych nechala Safiru raději rovnou uspat… Přesto, že jsem při Safiřině věku (24 měsíců a 22 dnů) počítala i s touhle variantou byla jsem tak trochu zaskočená a uspání jsem odmítla, paní doktorka tedy Safiře píchla glukózu a vitamíny na posílení a doporučila mi abych se jí pokusila nabízet k pití rozpuštěný Glukopur.
Maličko jsem ještě doufala ve zlepšení jejího stavu, ale hlavní důvod pro odmítnutí
byl jiný - nechtěla jsem aby tím posledním co Safira před smrtí prožije byl stres z pro ní přeci jen cizích lidí a z celkového prostředí veterinární ošetřovny, kterého se všechna zvířata tak trochu bojí. Chtěla jsem aby tím poslední co uvidí bylo známé domácí prostředí, její oblíbený gauč a my - její lidé s kterými prožila celý život, proto jsem se s paní doktorkou domluvila na následujícím postupu: Pokud se Safiřin stav bude i nadále zhoršovat, přijdu si na veterinu pro injekci anestetika, kterou jí doma dám, ona usne, už nebude nic cítit ani vnímat a potom jí spící přivezu na veterinu kde dostane druhou injekci anestetika do srdce, která jej zastaví.

Safiřin stav se už nezlepšil takže po jednom dni neúspěšných pokusů přimět jí aby se alespoň napila jsem se rozhodla, že jí nechám uspat.
První dávku anestetik jsem Safiře podala doma v 16 hod 31 min (do steheního svalu zadní nohy). Po 17ti minutách od podání přestala Safira naprosto reagovat, oči však zůstaly otevřené. Ihned jsm jí položila do přepravky a jeli jsme s ní na veterinu. Cesta trvala jeden a čtvrt hodiny, po celou dobu se neprobudila jen sem tam mírně pohnula některou pacičkou nebo mrkla, což je naprosto normální samozřejmě byla stále v bezvědomí. Na veterině dostala druhou dávku anestetika do srdce v 18 hod. 5 min. a během 30ti sekund se srdíčko zastavilo. Safiru skutečně nic nebolelo, na vpich absolutně nereagovala a její tělo ani nezkroutila předsmrtné křeče, netrpěla.

Jsem ráda, že jsem jí mohla ušetřit bolestivé a zdlouhavé umírání, paní doktorka měla pravdu když mi při poslední kontrole o Safiře řekla, že tohle už pro ní není spokojený život, když nemůže dělat to co by chtěla.

Safira se dožila 2 let a 24 dnů.

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one