Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Chov v klecích je pro potkany vhodnější než v akváriích kde se vzduch stává vlhký a nasycený amoniakem, který dráždí dýchací cesty. Klec by měla mít alespoň na dvou stěnách vodorovné mříže po kterých si budou potkánci šplhat.
V knížce o potkanech se jako minimální rozměry klece uvádí 40 cm až 60 x 40 x 100cm (délka x šířka x výška), velice často se pro potkánky používají různé ptačí klece vhodné jsou vyšší papouščí klece s obdelníkovou podstavou. Já chovám dvě potkaní dámy ve dvou stejných menších klecích o rozměrech 36 x 24 x 50cm (délka x šířka x výška), na jedné z klecí je ještě menší klícka v níž je umístěno běhací kolo, obě klece jsou propojeny tunelem z PET lahví. Tunel i klícku na běhcí kolo mi vyráběl brácha. Tento rozměr klecí je zvolen protože klece mám zavěšené nad postelí a byla nutná menší hloubka aby se do nich nevráželo hlavou. Jedna z klecí bude zamněněna za větší ptačí klec s rozmněry 52 x 33 x 75cm (délka x šířka x výška). Tunel z PET lahví se v horkých letních dnech osvědčuje i pro ochlazování potkánků, když ho omotám froté ručníkem namočeným ve vodě teplota v tunelu klesne o 2°C oproti okolní teplotě. Potkánci v tunelu někdy i rádi spí, sama bych si to s nimi hned vyměnila když je mi v noci horko. Obdobně funguje zakrytí části klece mokrým ručníkem, takto jsem v létě ochlazovala i papoušky.

Klec vybavíme poličkami, hamaky, případně žebříčky a nezapomeneme na nějaký úkryt kam si budou potkánci s oblibou zalézat. Může to být třeba položený keramický květináč, pokud se do klece vejde, nebo kartónová krabička od nějakých suchých potravin. Plastové, ani dřevěné budky nepoužívám protože je hlodavci brzy rozhlodají. Pro mladé potkánky se mi osvědčil kermický burák ze zverexu v roce 2005 jsem ho koupila za 110 Kč. Aby měli potkánci možnost pohybu nezapomeneme na běhací kolo, doporučuji koupit rovnou větší (pro činčily), protože mladí potkánci rychle rostou. K napájení jsou vhodné automatické napáječky pro savce a na krmení nerezové nebo keramické misky které se dobře myjí a odolají hlodvým zoubkům. Mělké nerezové misky o průměru 8cm mám položené na poličce a u mříže klece je přidržuje kovová karabinka na klíče, která zabrání převrhnutí když na misku potkánci šlápnou. Také dvířka klece zajišťuji kovovou karabinkou na klíče takže si je ocasatci nemohou zevnitř otevřít. Do klece můžeme umístit nějakou silnější větev po které si mohou potkánci šplhat, používáme větve nejedovatých stromů a keřů například: lípa, buk, dub, bez černý, javor, vrba, větve ovocných stromů neošetřených postřikem. Tyto větve nesbíráme u silnic kde jsou zamořeny těžkými kovy. Než větev do klece umístíme, umyjeme ji horkou vodou a mýdlem na praní (není jedovaté) a důkladně opláchneme čistou vodou.
Při zařizování klece je potřeba pamatovat na snadnou čistitelnost veškerého zařízení. Vybavení klece musí být upevněno tak aby se potkan nemohl zranit, zároveň musí být snadno vyjímatelné aby se klec dala snadno čistit.
 
Jako podestýlka se nejčastěji používají hobliny, ty jsou nevýhodné protože i po prosátí přes síto v nich zůstává dost prachu, také nikdy nevíte kde je prodejci nasbírali a zda nemohou být znečistěny močí divokých hlodavců.
Další možností jsou npříklad kukuřičné pelety, nevýhodou je poměrně vysoká cena a někteří potkani je konzumují protože voní po kukuřici.
Pokud potkánek chodí „na malou" způsobně do jednoho koutu klece (moje chodí do všech čtyř rohů a ještě i doprostřed) můžeme tam umístit mělkou misku s kočkolitem ovšem pozor aby ho potkani nepojídaly.
Já podestýlku řeším tak, že mám na dně klece rošt z vrtaného hliníku, děrovaný plech se dal sehnt jen v tabulích 1 x 1 m za 1300,- kč a tak mi ho brácha vyvrtal ve stojanové vrtačce. Rošt poházím trhaným toaletním papírem a kousky papíru. Tuto podestýlku měním každý den a dno klece i rošt denně myji. Dva potkánci močí tak málo, že by to šlo i bez roštu samozřejmě toaletní papír je nutné měnit denně a dno klece umývat. Takto se dá docílit toho, že potkánci nezapáchají (uvítá leckterá maminka). Se svými ocasatci to tak dělám od mala a nevadí jim to, svou klec poznají dobře i když jim z ní soustavně jejich pach omývám.
Hnízdní vata pro křečky je nebezpečná, dlouhá vlákna se mohou potkanům omotat kolem nohou a zabránit tak prokrvování, mohou se jim zachytávat i za drápky. Také je potřeba kontrolovat zda potkani textilie (hamaky) necupují na vlákna která by mohla působit stejně jako hnízdní vata.

VHODNÉ UMÍSTĚNÍ KLECE

Nejlepší místo pro potkánky je v místnosti kde se často zdržujeme. Při výběru vhodného místa pamatujeme na následující.

 Klec nesmí být umístěna v průvanu,  škodlivá je také vysoká vlhkost při nízkých teplotách a cigaretový kouř. Přítomnost průvanu můžete snadno zjistit pomocí zapálené svíčky.

 Klec neumisťujeme na místo s přímým slunečním zářením nebo do blízkosti topných těles. Horko může způsobit přehřátí zvířat.

 Mnohá zvířata se lekají každého „nebezpečí shora", i když jde jen o přátelskou ruku pečovatele. Není divu, nejnebezpečnějšími nepřáteli potkanů ve volné přírodě jsou draví ptáci. Potkaní domov by proto měl stát 80 až 100 cm nad zemí, vhodné místo je ve výšce očí aby nás potkánci dobře viděli.

 Potkani mají velice citlivý sluch, slyší i ultrazvuk a proto je pro ně utrpením bydlet těsně vedle reproduktoru, televize nebo hi-fi soupravy.

 Mnozí potkánci jsou velice vynalézaví pokud v tom jak vtáhnout do klece zajímavé předměty. Nenecháváme tedy nic v jejich dosahu.

 Na lednici také není vhodné místo pro potkánka, chvění přístroje a zvuk motoru ho může rušit.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one