Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Péče o potkaní zdraví

Potkánky držíme v čistotě, podáváme jim vhodnou nezávadnou stravu a dopřejeme jim dostatek možností k pohybu, také je musíme chránit před otravami a úrazy. Nová zvířata nepouštíme okamžitě do klece k starousedlíkům, předejdeme tak zraněním zvířat a případnému přenosu chorob. Zdravého nováčka je lépe seznamovat s ostatními mimo klec na území ze kterého starousedlíci neucítí svůj pach.
 
Pamatujme, že některé kožní plísně, například na nohách, mohou potkánci chytit od člověka.
 
PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ

Odmítání potravy

Nezájem o volné pobíhání

Průjem, může způsobit chyba ve výživě, infekce nebo jiné příčiny

Matná nebo suchá srst, mastné šupiny, krvavá nebo strupatá místa v srsti, příčinou může být kožní plíseň, alergie nebo hmyz

Časté drbání, červená místa v srsti, vypadávání srsti, příčinou může být alergie

Časté drdání, bílé tečky v srsti, příčinou může být hmyz

Kýchání, kašel, chroptění při dýchání, příčinou může být nachlazení, zápal plic nebo rakovina plic

Nápadné otoky nebo nádory

Změny v chování, jako apatie nebo strach ze známých osob.

Vyskytne-li se některý z těchto příznaků, je vhodné pozorovat potkana celý den. Pokud během této doby symptomy vymizí je vše v pořádku, pokud ne navštívíme s potkánkem veterináře.
Zvláště u potkanů je nutné věnovat výběru veterináře větší péči, ne každý z nich potkanům rozumí a jsou i tací kteří je nepovažují za nic jiného než za krmivo nebo pokusné zvíře. Já jsem plně spokojena s veterinární ordinací v Kolmé ulici číslo 12 na Praze 9, tam mají k potkánkům pěkný vztah.
Nemocného potkánka odneseme k veterináři v přepravce, pokud je venku zima postavíme přepravku do krabice na jejímž dnu je ohřívací láhev s teplou vodou.

ČERVENÝ VÝTOK Z OČÍ

Zejména u starších nebo jinak nemocných potkanů můžeme pozorovat zaschlý tmavočervený sekret kolem očí a čenichu. Nejedná se však o zaschlou krev, tuto barvu způsobuje porfirin v potkaních slzách, který obsahuje železo. Slzné kanákly ústí do dutin čenichu, proto se sekret vyskytuje i kolem něj.
Mladí potkani si obvykle očíčka a čumáček očistí sami, takže si ničeho ani nevšimneme.

Někdy však je zaschlého sekretu mnoho, okolí oka je oteklé a potkánek jej přivírá. V takovém případě je namístě návštěva veterináře, protože může jít o zánět spojivek, cizí těleso v oku nebo stav po poranění oka.

Nikdy potkanům nepodávejte „lidské" oční kapky s kortikoidy - mohly by způsobit prasknutí oční koule.

KLEC PRO NEMOCNÉ

Abychom zabránili přenosu nákazy na zdravé potkánky a nemocnému zajistili klid, je vhodné mít ještě jednu klec která může být i menší do níž nemocného potkánka umístíme dokud se neuzdraví. Klec s nemocným postavíme tak aby na sebe s ostatními potkánky viděli. Nemocného potkánka chráníme před rušením od dětí i ostatních zvířat.
Po uzdravení nebo i když nemocný potkánek umře, musíme karanténí klec vydezinfikovat, hodí se k tomu Chloramin B který se prodává v drogeriích. Použijeme ho podle návodu.

 PRŮJEM

Příznaky - Kašovitá až tekutá stolice, zalepený konečník, nechuť k jídlu. V důsledku ztráty tekutin a minerálních látek se potkanův stav rychle zhoršuje.
Příčiny - Chyba ve výživě (např. mnoho ovoce), infekce.
Léčení - Průjem je neškodný, pokud přestane během 24 hodin, v této době se potkan postí. Jedinci mladší 6ti měsíců by, ale měli být co nejdříve ošetřeni veterinářem. Trvá-li průjem déle je nutné ho léčit, k veterináři vezmeme s sebou vzorek trusu a nemocnému zvířátku dáme vařenou rýži, vynecháme čerstvé krmivo a k pití podáváme slabší černý čaj, heřmánkový čaj nebo fenyklový čaj.

NACHLAZENÍ

Příznaky - Kýchání, kašel, chroptění při dýchání, vlhký čenich
Příčina - Průvan, střídání teplot, infekce.
Léčení - S nemocným potkánkem zajdeme rovnou k veterináři, stejné příznaky totiž mohou ohlašovat i jiné onemocnění. Nemocnému potkánkovi můžeme dát k pití slabší černý nebo šípkový čaj s medem případně citrónem.
Prevence - Nachlazení můžeme předejít tím, že potkánky držíme v teple a nestavíme jejich klec do průvanu.

ABSCESY

Příznaky - Malé otoky které jsou často zanícené.
Příčina - Drobná zranění do kterých se dostala infekce.
Léčení - Potkánka vezmeme k veterináři, ten mu zpravidla absces v lokálním umrtvení operativně odstraní.

ALERGIE

Příznaky - Matná nebo suchá srst, krvavá nebo strupovitá místa v srsti, lysá místa v srsti,     vypdávání chlupů, časté drbání.
Příčina - Chemicky ošetřené seno a hobliny, hnojená zelenina, ovoce a salát, kvetoucí pokojové rostliny, čisticí prostředky.
Léčení - S potkánkem navštívíme veterináře a odstraníme možné příčiny vzniku alergie.

PARAZITI

Příznaky - Neklidné chování, časté drbání, tmavé tečky v srsti.
Příčiny - Roztoči, vši nebo blechy. Přenáší se kontaktem mezi zvířaty.
Léčení - V případě roztočů nebo vší použijeme přesně podle návodu prostředek od veterináře, zároveň s ošetřením potkánka musí být důkladně vyčištěna klec a všechno vybavení a vyměněna podestýlka.

KOŽNÍ (PLÍSŇOVÁ) ONEMOCNĚNÍ

(Lišej - Trichophytm, Microsporum)
Příznaky - Kulatá až oválná místa s vypadanou srstí a lehce oteklým okrajem, obklopená zanícenou kůží.
Příčiny - Plísně které potkan pozřel ze steliva nebo krmiva.
Léčení - S potkánkem zajdeme ihned k veterináři, vyvarujeme se kontaktu s napadenými místy, protože lišej je velice nakažlivý. Obzvláště přísně dodržujeme hygienická opatření. V úvahu připadají i jiná kožní onemocnění než lišej.

PŘEROSTLÉ HLODÁKY

Příznky - Hlodáky jsou už tak dlouhé, že potkánek není schopen přijímat potravu a ukapují mu sliny.
Příčina - Nedostatek materiálu k ohlodávání.
Léčení - S potkánkem zajdeme k veterináři, který upraví zuby na správnou délku.
Prevence - Potkánkům stále nabízíme dostatek tvrdého chleba, větviček k okusu a tvrdé kukuřice aby si mohli zuby obrušovat.

RAKOVINA

Příznaky - Vystouplý nádor nebo boulička nejčastěji v podkoží. Potkan je ze začátku v dobré kondici a má i chuť k jídlu. V pokročilém stádiu dochází k hubnutí a potkan je celkově ve špatném stavu.
Příčina - Potkaní mazlíčci jsou potomky laboratorních potkanů u kterých byl po generace pěstován sklon k rakovině, proto mnoho potkánků nakonec rakovinou onemocní.
Léčení - S potkánkem co nejdříve zajdeme k veterináři nádory v podkoží se sice dají vyoperovat, ale již po několika měsících se mohou objevit nové.

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one