Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Divocí potkani nejsou v jídle vůbec vybíraví, jsou to všežravci a proto slupnou všechno možné. Proto potkanům nabízíme pestrou stravu skládající se z velké části z cukrů, tuků a bílkovin by měla potkaní potrava obsahovat podstatně méně než lidská. Proto není vhodné potkany krmit lidským jídlem bývá příliš tučné, slané a kořeněné. Nikdy nepodáváme zkaženou potravu, shnilé a plesnivé vykrájené ovoce poškozuje zdraví zvířete, vlákna plísní prostupují celou potravinou i když je nevidíme. Rovněž nikdy potkanům nenabízíme alkoholické nápoje a zamezíme jim v přístupu k nim. 

ZRNÍ 

obsahuje hlavně složité cukry a proto je vhodné jako základ stravy. Potkani by je měli mít  k dispozici celý den. V některých obchodech pro zvířata nabízí speciální směsi zrnin pro potkany které bývají drahé, při tom jsou vhodné i směsi pro křečky a morčata někteří potkani ovšem granule se senem jíst nebudou. Směsi zrnin pro morčata a křečky ještě doplňuji o tvrdou kukuřici na které si mohou obrušovat zuby a granule pro kočky které potkanům poskytují živočišné bílkoviny. Jadrné krmivo ještě doplňuji tvrdým neplesnivým chlebem, křehkým chlebem, ovesnými vločkami a neochucovanými kukuřičnými lupínky. Zrní nesmí být žluklé ani nesmí být cítit po plísni, mykotoxiny poškozují zdraví zvířat a jsou karcinogenní. Žluklé zrní se pozná podle nepříjemně nahořklé chuti.


VAŘENÁ POTRAVA

Občas potkánkům podávám vařenou nekořeněnou rýži, vařené těstoviny, vařené brambory a vařenou pohanku. Potkani ovšem nejsou domácí dojídači zbytků, takže tyto potraviny dostávají ještě před okořeněním pro lidi. Někdy jim je posypu strouhaným sýrem nebo promíchám s čerstvou či vařenou zeleninou. Vařenou potravu si rozděluji na „myší" porce, které zmrazím a před použitím ohřeji v mikrovlnné troubě, podávám vychladlé. Jen vařené brambory se špatně zmrazují, po ohřátí v mikrovlnce jsou blátivé a pouští vodu. Naopak bramborová kaše se zmrazuje a ohřívá celkem dobře, pro potkánky vynechávám máslo, mléko může být a nemusí.

ZELENÉ A ŠŤAVNATÉ KRMIVO

Je jen málo druhů zeleniny a ovoce které potkani odmítjí. Svým miláčkům tedy můžeme
nabídnout všechny druhy které máme rádi (a možná i mnohé jiné). Pamatujeme však na následující zásady:

 Krmíme jen nezávadným ovocem a zeleninou, vykrájet shnilou či plesnivou část nestačí, taková potrava patří nekompromisně do odpadkového koše. Ostatně takové potraviny by neměli jíst ani lidé.

 Před podáváním ovoce a zeleninu umyjeme vlažnou vodou.

 Potkani mohou mít při překrmení určitým druhem potravy podobné zdravotní problémy jako lidé (např. průjem nebo nadýmání).

 Nepodáváme nadýmavé druhy ovoce a zeleniny, jako například kapustu, cibuli nebo zralé hrušky. Pozor na hlávkový salát ve větším množství může způsobit silný průjem.

 Velmi šťavnatou zeleninu např. rajčata podávejte s méně šťavnatými druhy např. jablka nebo mrkev

 Hodně šťavnaté ovoce jako například citrusy a kiwi mnozí špatně snášejí, proto je podávejte jen v malém množství.

 Brambory podáváme vařené ostatní zelenina a ovoce jsou vhodnější v syrovém stavu.

 Houby jsou těžce stravitelné a proto je potkanům nedáváme.

POTRAVA ŽIVOČIŠNÉHO PŮVODU

Protože potkan je všežravec který převážně konzumuje rostlinnou potravu, potřebuje občas i živočišné bílkoviny, je vhodné jednou týdně nabídnout nějaké vařené maso. Vhodné jsou vařené kuřecí krky, kousek slepičího masa z polévky nebo masové konzervy pro kočky.
Není vhodné podávat tučná masa jako je vepřové, kachní, husí.
Občas můžeme nabídnout malé množství vařeného vejce, tvarohu, jogurtu, kysané smetany nebo jemného tvrdého sýra moje holky milují pomazánkové máslo které s chutí olizují i z mého krajíčku. Protože je pomazánkové máslo poměrně tučné nedávám jim ho příliš často.
Potkani se na živočišné bílkoviny s chutí vrhají, ale to neznamená, že je s nimi můžeme překrmovat, ve větším množství jim mohou způsobit zdravotní problémy. Maso jim bohatě postačí jednou týdně, svým potkánkům ho podávám vždy mimo klec když si hrajeme na gauči. Maso se rychle kazí a proto nechci aby si ho „nakřečkovali" v boudičce a potom ho jedly staré.

DOPLŇKY STRAVY

Pro obrušování hlodavých zubů se hodí: Tvrdý chléb, žvýkací kosti pro psy, vařené kosti a čerstvé větvičky ovocných stromů, buku, břízy, javoru nebo lísky. Nesmí být ovšem ošetřeny posřikem nebo znečistěny výfukovými plyny!
Krmnou dávku můžeme doplnit sojovou moukou která je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, také můžeme přidat drcené pivovarské kvasnice (Pangamin), jsou zdrojem vitamínů skupiny B a bílkovin. Potkanům přidávám do krmení pšeničné klíčky (prodávají je obchody se zdravou výživou), jsou bohté na vitamín E který působí příznivě jako prevence rakoviny, vitamín E patří mezi tzv. antioxidanty. Někdy také podávám naklíčenou pšenici, kterou moji potkani milují. Pro nakličování jsou nejvhodnější nakličovací misky (prodávají je obchody zdravé výživy). Naklíčená pšenice se v žádném případě nesmí podávat plesnivá, samozřejmě nestačí jen odstranit pár plesnivých zrn, protže plíseň už prostoupila celým obsahem misky! Naklíčené zrní nenechávám v kleci déle jak 12 hodin, v letním období raději jen 4 hodiny. Klíčené zrní je náchylné k plísním a kysání proto důsledně odstraňuji i to, které si potkánci zatáhli do boudičky.
Ořechy jsou u potkanů také ve velké oblibě, jsou také vhodné, ale nesmí být staré nebo dokonce plesnivé takové ořechy obsahují aflatoxiny (produkty plísní), které poškozují zdraví zvířete.
POZOR na burských oříšcích když jsou staré se mohou vyskytovat pouhým okem neviditelné plísně! Staré buráky se občas vyskytují i v krmných směsích, někdy jsou i žluklé pro jistotu je vždy vyhazuji.

NAPÁJENÍ

Potkánci potřebují mít stálý přístup k pitné vodě. Nejlépe k tomu slouží automatické napáječky které mohou potkánci olizovat. Vodu v napáječkách každý den měníme a napáječku umyjeme kartáčem do lahví, tím zabráníme růstu řas a bakterií. Napáječku umývám saponátem a poté ji důkladně vypláchnu jednou týdně z napáječky vytáhnu kovovou trubičku a vyvařím ji v čisté vodě.
Voda se dá podávat i v misce což není příliš vhodné vzhledem k jejímu znečistění podestýlkou a trusem.
Podáváme pitnou vodu takové kvality jakou pijeme sami, v zimním období vylepšuji potkaní pitný režim o slabý šípkový nebo ovocný čaj s medem, ten je vhodný zvláště pokud potkánek kýchá. Při průjmu můžeme podat neslazený černý čaj a zrní pokud ovšem průjem do několika hodin neustoupí vyhledáme veterináře.
Moje potkaní dámy si velice oblíbily ředěný ovocný džus, do napáječky se hodí dávat jablečný nebo třešňový bez přídavku vlákniny která trubičku napáječky ucpává tohoto nápoje vypijí evidentně více než čisté vody v jedné knížce o potkanech toto dokonce doporučují pro starší potkánky aby dostatečně pili.

POTKANÍ MŇAMKY

I potkánek si rád zamlsá, k tomuto účelu se hodí různé dropsy pro hlodavce prodávané v obchodech pro zvířata jsou v různých příchutích (moje holky měly rády jablečné a lesní směs). Z domácích zásob to mohou být kousky tvrdého sýra, dětské piškoty, neslazená müsli tyčinka nebo nepříliš tučné krekry. Pokud nechceme aby potkánek jedl nevhodné věci jako jsou chipsy a sladkosti, je nejlepší je před ním prostě nejíst. Taková ta dobrá doporučení - místo sladkostí jablko zkrátka moc nefungují, potkani jsou velice šikovní a nějakou tu nezdravou mňamku umí člověku ukořistit třeba rovnou z pusy.

KRMNÁ DÁVKA

Množství přijaté potravy kolísá podle stáří zvířete, podle jeho velikosti a individuálních dispozic. Nelze tedy uvést přesné množství krmiva. Krmíme tolik aby v kleci do následujícího dne zůstal jen zcela malý zbytek potravy. Kontrolujeme jestli si potkánci část potravy neukryli a nezahrabali! Staré krmen nejpozději následující den odstraníme. Při rozumně sestavené potravě s malým množstvím tuků by potkánci neměli tloustnout.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one