Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Než potkánka přineseme domů

Potkan je inteligentní a přítulný domácí mazlíček. Dožívá se dvou až tří let, než se rozhodnete pro koupi potkánka měli byste si položit následující otázky:

 •  Netrpí žádný člen domácnosti alergií na zvířecí srst nebo prach?

 •  Jste ochotni tolerovat případné stopy, které váš hlodavec nechá na nábytku,  oděvech, povlečení atd. Rozházenou potravu a podestýlku nebo možná i zápach?

 •  Budete ochotni pečovat o potkánka i když onemocní? To například znamená, že místo odpoledne s kamarády půjdete k veterináři nebo místo jiné zábavy budete z potkánka a jeho okolí umývat průjem.

 •  Souhlasí s příchodem nového tvorečka všichni členové vaší rodiny?

 •  Máte k dispozici vhodné místo kam umístíte prostorný potkaní domov?

 •  Přemýšleli jste o své dovolené? Budou v místě vaší dovolené ochotni tolerovat potkana? Máte dobré přátele, kteří se v době vaší nepřítomnosti o potkánka postarají?

 •  Dětem do osmi let a někdy i starším je zapotřebí při péči o zvířata pomáhat a kontrolovat je. Máte ve vaší domácnosti spolehlivého člena který by na péči o zvíře trvale dohlížel?

 •  Nejdůležitější na závěr: Samostatně žijící potkan bezpodmínečně potřebuje člověka jako svého sociálního partnera. Můžete mu věnovat dostatek svého času? To znamená strávit s ním  6 až 8 hodin. Pokud nemáte tolik času pořiďte si raději alespoň dvě zvířata (stejného pohlaví).

KDE ZÍSKAT POTKANA?

Určitě ne v kanále. Potkánka můžete buďto koupit v obchodě se zvířaty nebo u chovtele.
Já osobně dávám přednost koupi potkánka od chovatele, takové zvířátko nebylo vystaveno stresu jak tomu často bývá ve zverexech. Chovatelé potkánky od doby kdy otevřou oči zvykají na kontakt s člověkem (již při nákupu u chovatele po mě obě potkaní dámy bez jakýchkoli obav lezly), potkánci z chovatelských stanic pocházejí z nepříbuzenské plemenitby což snižuje riziko časného výskytu degenerativních onemocnění.
Potkánci ze zverexů nebo velkochovů pro krmné účely mohou být potomky příbuzných zvířat (hadům je to stejně jedno). Pokud nemají ve zverexu potkánky starší tří měsíců odděleny podle pohlaví a koupíte si samičku můžete se klidně dočkat velké potkaní rodiny.

JAK VYBRAT ZDRAVÉ ZVÍŘE?

 •  Potkánek by neměl po kleci hekticky pobíhat nebo naopak apaticky ležet v koutě. Pohyby potkanů by měly být rovnoměrné a zcela plynulé.

 •  Srst má být hladká, čistá a přiléhajísí k tělu. Časté drbání může svědčit o přítomnosti parazitů.

 •  Oči musí být lesklé, jasné a bez jakéhokoli povlaku nebo výtoku.

 •  Čenich má být čistý a bez výtoku. Potkan nesmí těžce oddechovat nebo kýchat.

 •  Uši by měly být nepoškozené, tedy bez ran a stroupků.

 •  Řitní otvor i jeho okolí musí být čisté. Znečištění může být známkou průjmu, který se mnohdy obtížně léčí.

 •  Malé ranky se zpravidla zahojí bez problémů, jsou však známkou necitlivého zacházení se zvířaty v obchodě. Ke rvačkám dochází u potkanů většinou mezi staršími jedinci nebo mezi těmi, která na sebe nejsou zvyklá.

 •  Při výběru pozorujte i ostatní obyvatele klece. Pokud by byť jen jeden vypadal nemocně, nekupujte raději žádného.

 •  Pozorujte také chování vašich budoucích společníků. Vystrašené, bojácné a nervózní zvíře se zpravidla špatně ochočuje. Pokud si potkánek ruku kterou držíte v kleci, opatrně a zvědavě očichává a neutíká před ní, jde obvykle o vhodného domácího společníka. Zvířat, která se ihned pokoušejí po ruce vyšplhat ven nebo se naopak tisknou v nejzašším koutě klece, byste se měli vyvarovat. Kontakt s člověkem zpravidla navazují jen obtížně a někdy se to nepodaří vůbec. („Jo a krysa nebo potkan s chybějícím prstem na přední pacičce může být docela dobře proradný zvěromág Petr Pettigrew." Vzkazuje Sirius Black. :o))

JEDNOHO NEBO VÍCE POTKANŮ

Potkani jsou společenská zvířata, ve volné přírodě žijí v početných skupinách, proto je vhodné držet minimálně dva jedince stejného pohlaví. Pokud chcete mít jen jednoho potkánka musíte mu věnovat až osm hodin denně. Jejich potřebě tělesného tepla a blízkosti člověka vyhovíte tak, že ho budete nosit u sebe - na oblečení, nebo pod ním. K jednotlivému držení se prý lépe hodí samečci za předpokladu, že jim jejich majitel nahradí sociálního partnera a bude je nosit pod oděvem nebo v ledvince po většinu dne. 
Pokud nemůžete u sebe potkánka věčně nosit, pořiďte si alespoň dva stejného pohlaví, v době vaší nepřítomnosti si budou spolu hrát a nebudou se cítit opuštěně. Potkánci jsou přítulní a mazliví i když jsou dva s radostí si s vámi budou hrát až přijdete domů a pokud zrovna nebudou spát budou vás vítat. Moje ocasaté kamarádky si v takovém případě stoupají u dvířek klece na zadní a upozorňují na sebe hlodáním drátů dvířek, potom mi vyběhnou po ruce na rameno a pod oděv.

JAK STARÉHO POTKANA KOUPIT?

Pro ochočení potkánka nehraje věk hlavní roli, podstatnější je jeho povaha. I starší zvířata mohou být velmi přítulná.Vzhledem k tomu, že potkánci se dožívají dvou až tří let je vhodné pořídit si potkana starého čtyři až šest týdnů. Neberte si však potkánky mladší než čtyři týdny, malá mláďata potřebují mateřské mléko, ale i kontakt se svou matkou, která jim předává zkušenosti, bezpečí a teplo. Pokud jsou odstavena příliš brzy, zůstanou menší a snáze onemocní.

SAMIČKU NEBO SAMEČKA?

Pokud nechcete odchovávat mladé pořiďte si zvířata stejného pohlaví.
Samičky se mezi sebou snášejí zpravidla velmi dobře, obzvláště pokud pocházejí z jednoho vrhu, nebo pokud jsou k sobě umístěny v raném věku, ještě jako nedospělé.
Samečci si na sebe zvykají obtížněji. Stejně staří a stejně silní samci mezi sebou neustále bojují o vůdčí postvení ve skupině. Vhodnější je kombinace různě starých samečků.
Samci mají již od čtyř týdnů pár zřetelně vyklenutých varlat u kořene ocasu. Někdy jsou vidět někdy jen cítit pohmatem. Rozestup mezi řitním otvorem a ganitáliemi je znatelně větší než u samiček.
Samice mají většinou dvě jen špatně zřetelné řady struků (u bezsrstých potkánků jsou krásně vidět).
Samečci jsou většinou o něco větší a těžší (asi do 600g) než drobnější a hbitější samičky. Bývají klidnější, vyrovnanější a přítulnější, šíří však kolem sebe pronikavější zápach než samičky.
Samičky jsou zvídavější, mnohdy i učenlivější. Tak jako u všech jiných zvířat existují i mezi potkany velké individuální rozdíly. Jedno zvíře nebude nikdy stejné jako jiné.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one