Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Než se rozhodneme pořídit si papouška nádherného, měli bychom se zamyslet nad některými otázkami:

Netrpí žádný člen domácnosti alergií na peří a prach?

Jste vy i vaše rodina připraveni převzít zoodpovědnost za spokojený život ptáčka který s vámi může žít až 16 let?

Žijí v domácnosti ještě další zvířata která mohou být ptáčkovi nebezpečná, například kočka?

Kdo se o ptáčka postará v době vaší dovolené, nemoci nebo jiné delší nepřítomnost?

Ptáček potřebuje nejméně jednou denně čerstvou potravu.

Čištění klece nebo voliéry a všech součástí vybavení, s nimiž pták přijde do styku, je časově náročné.

Budete ochotni se o ptáčka starat když onemocní a zaplatit veterinární ošetření?

Ochočení ptáčka se nemusí vždy podařit, to záleží také na jeho povaze. Tak jako u jiných zvířat ani u ptáků nejsou dva jedinci se stejnou povahou.

Papoušci mají ve zvyku vybírat si z členů domácnosti pouze jednoho „oblíbence", vůbec to nemusí být osoba která se o něj pravidelně stará.

Pokud se už stanete ptačím „oblíbencem" a potom si pořídíte ještě nějaké zvíře se kterým se také budete mazlit například nějakého hlodavce bude na něj ptáček žárlit a vysvětlí si to jako zradu.

Při pouštění ptáka mimo klec budete muset dbát na důsledné zavírání oken a dveří.

Budete ochotni tolerovet, že papoušek mimo klec občas oloupe tapetu a znečistí rámy obrazů, konzole a horní části nábytku?

KDE PAPOUŠKA NÁDHERNÉHO ZÍSKAT?

Papouška nádherného  můžeme koupit v obchodě se zvířaty, u chovatele, na burze, na výstvě ptáků nebo z druhé ruky na inzerát.V obchodech se zvířaty bývají někdy papoušci nádherní dokrmení, takovíto ptáci jsou drazí, ale jsou už zvyklí na lidi. Dokrmeného papouška je, ale stejně nejlepší kupovat u chovatele, jednak bývá o něco levnější než ve zverexu a také měl kontakt s člověkem po celou dobu než byl prodán. Ve zverexech se sice dokrmeňáčkům snaží také věnovat, ale nikdy na to nemohou mít tolik času jako chovatel.
Také se dá koupit mládě vychované pod rodiči které je podstatně levnější ovšem ochočit si ho musí každý sám.
U důvěryhodného chovatele si při nákupu můžete udělat představu o tom jak bylo o ptáčky pečováno, ptáčci od chovatele nemají za sebou tolik stresových situací jako ve zverexu, dobrý chovatel vám i poradí jak o ptáčka pečovat, můžete si také koupit potravu kterou byl váš až doposud krmen, což může ušetřit zažívací potíže které se někdy vyskytují při náhlé změně krmiva.
U ptáčka koupeného z druhé ruky je možné, že si nikdy na lidi nezvykne zvláště pokud je starší, možná proto je prodáván.

JAK VYBRAT ZDRAVÉHO PTÁKA

Všechna pera mají být plně vyvinutá a neslepená, pták nemá mít žádná neopeřená místa. Poněkud oškubaný vzhled může být památkou na pobyt v hnízdě a po přepelichání se upraví.

Papoušek nemá sedět apaticky v koutě s načepýřeným peřím.

Peří v okolí kloaky (řitní otvor) nesmí být znečištěné trusem.

Dva prsty na noze směřují dozadu dva dopředu, na všech prstech jsou drápky. Ztráta prstu nemusí být známkou nemoci, ale pozůstatkem ze rvačky. Samec kterého chceme zařadit do chovu však musí mít všechny prsty, jinak by se při páření neudržel na zádech samice.

Trus je tvořen tmavým a bílým výměškem a je zpočátku spíše řídký. Nesmí však být spěněný.

Oči mají být jasné, oční víčka neslepená, nozdry nemají vylučovat žádný sekret.

U zobáku není na závadu, pokud se rohovina na jeho okrajích poněkud třepí, tímto způsobem zobák neustále dorůstá.

JEDNOHO NEBO VÍCE PAPOUŠKŮ NÁDHERNÝCH

Chceme-li „nádherňáčka" jako domácího mazlíčka je vhodné mít pouze jednoho nejlépe samečka, takový ptáček se dá chovat v kleci samozřejmě ho necháváme pravidelně proletovat po místnosti.
Pokud chceme papoušky nádherné rozmnožovat potřebujeme k tomu poměrně velkou voliéru v délce alespoň 3 - 4 m a šířce nejméně 80 cm, jakkoli větší je však lepší.

Já mám jednoho smečka, který se ke mně dostal když mu bylo osm let a už uměl říkat „Karliku", toto nejčastěji říká když vidí, že si někdo bere nějaké jídlo a je rád když nějakou mňamku také dostane.

JAK STARÉHO PAPOUŠKA KOUPIT?

Pokud chceme papouška domácího miláčka je nejlepší kupovat mladého jedince krátce po tom co se osamostatnil. Asi za čtyři až pět týdnů papouščí mláďata opouštějí budku, potom je rodiče ještě nějakou dobu krmí a vodí.

SAMIČKU NEBO SAMEČKA?
 
Jednotlivě doma chovaný sameček dobře zkrotne a může se naučit i pískat melodie nebo opakovat slova pokud mu člověk věnuje dostatek pozornosti, péče hraní a mluvení. Stejně tak může zkrotnout i samička. Samozřejmě to také záleží na povaze daného jedince, nejsou dva ptáci kteří by byli stejní.
Samec je sytě zelený, čelo, krk i část líček má žluté. Žlutý krk odděluje od zelených prsou červený pásek ve tvaru půlměsíce. Samičky jsou celé světleji zelené a ocasní pera mají ze spodu narůžovělá.
Samečkové se plně vybarví až kolem jednoho roku, jako mláďata mají stejné zbarvení jako samičky.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one