Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Papoušek nádherný

                     PAPOUŠEK NÁDHERNÝ

Čeleď: 
                              Papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď:                         Papoušci (Psitattcinae)
Řád:                                  Papoušci (Psittaciformes)
Rod:                                  Papoušek (Politelis Wagler)    
Druh:                                 Papoušek nádherný (Polytelis swainsonii)

Papoušek nádherný hovorově zvaný „baraband" je papoušek střední velikosti celková délka těla je asi 40 cm z čehož 26 cm připadá na ocas. Projevuje se u nich výrazný pohlavní dimorfizmus samec je sytě zelený, čelo, krk i část líček má žluté. Žlutý krk odděluje od zelených prsou červený pásek ve tvaru půlměsíce. Samičky jsou celé světleji zelené a ocasní pera mají ze spodu narůžovělá.
Papoušci nádherní pocházejí z Austrálie, kde obývají Nový Jižní Wales a Viktorii, nejčastěji se vyskytuje v eukalyptových lesích podél řek. Zavlažování polí zapříčinilo jisté rozšíření míst výskytu těchto papoušků. Nejsou to však ptáci s hojným výskytem, spatření hejn skládajících se z 50 jedinců je spíše vzácností. Populace volně žijících papoušků nádherných se odhaduje v rozmezí několika tisíc kusů. Pro svůj nízký počet je australskými úřady chráněn. Hlavním problémem v záchraně výskytu tohoto druhu v přírodě je mizení vhodných míst pro hnízdění. Tito papoušci hnízdí ve starých vysokých částečně trouchnivých stromech kde sameček vyklovává hnízdní dutinu. Průmyslová těžba dřeva zapříčiňuje úbytek stromů vhodných pro hnízdění. Cílem ochranných opatření je zachování odumřelých stromů v přírodě, také byly zavedeny ochranné zóny kolem hnízdišť o šířce 100 m kde se nesmí těžit dřevo ani provádět jiná hospodářská činnost. Z areálu hnízdišť jsou dokonce odstraňovány včely které papouškům konkurují v obsazování dutin ve stromech.
Poměrně mnoho papoušků nádherných umírá na cestách, v období žní se z aut vysypává převážené zrní které papoušci zobají a hynou pod koly aut.
Papoušci nádherní hnízdí nejčastěji „samotářsky" mezi zářím a prosincem, někdy hnízdí i v koloniích na spolu sousedících stromech. Na velkém odumřelém stromě nejčastěji eukalyptu můe být i několik hnízd.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one