Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Morče je býložravec, zvláštností je pouze jeho vysoká spotřeba vitamínu C který musíme dodávat v potravě po celý rok. Základem potravy má být buďto čerstvá nezapařená tráva nebo seno, protože obě tato krmiva vitamín C obsahují v potřebném množství. Nemáme-li v zimě dost sena můžeme morčatům občas do vody přidat vitmín C v prášku, nebo nabídnout k pití slabší šípkový čaj. Morčata by měla mít stálý přístup k pitné vodě. Březí samici a mláďatům můžeme dát i mléko, ale pozor mléko nesmí být ani trochu skyslé jinak způsobí zažívací potíže a také nikdy nepodáváme mléko spolu se zeleným krmením to může vyvolat rovněž zažívací potíže.

ZELENÉ A ŠŤAVNATÉ KRMIVO

Je jen málo druhů zeleniny a ovoce které morčata odmítjí. Svým miláčkům tedy můžete nabídnout všechny druhy které máte rádi (a možná i mnohé jiné). Pamatujte však na následující zásady:

Krmíme jen nezávdným ovocem a zeleninou, vykrájet shnilou či plesnivou část nestačí, taková potrava patří nekompromisně do odpadkového koše. Ostatně takové potraviny by neměli jíst ani lidé.

Před podáváním ovoce a zeleninu umyjte vlažnou vodou.

Při překrmení určitým druhem potravy mohou mít morčata podobné zdravotní problémy jako lidé (např. průjem nebo nadýmání)

Nepodáváme nadýmavé druhy ovoce a zeleniny, jako například kapustu, cibuli nebo zralé hrušky. Pozor na hlávkový salát ve větším množství může způsobit silný průjem.

Velmi šťavnatou zeleninu např. rajčata podávejte s méně šťavnatými druhy např. jablka nebo mrkev

Zelenou potravu pro morče nesbírejte v bezprostřední blízkosti továren, silnic a polí kde je nebezpečí použití hnojiv a pesticidů. Zelenou potravu také nesbíráme tam kde může být znečištěna od psů.

Zbíráme jen takové zelené rostliny o kterých bezpečně víme, že nejsou jedovaté nebo dráždivé.

Čerstvé zelené krmení omyjeme lístek po lístku vlažnou vodou a před skrmováním osušíme.

Čerstvá krmiva nezkrmujeme nikdy přímo z ledničky, ale necháme je oteplit při pokojové teplotě.

Hodně šťavnaté ovoce jako například citrusy a kiwi mnozí špatně snášejí, proto je podáváme jen v malém množství.

Brambory podáváme vařené ostatní zelenina a ovoce jsou vhodnější v syrovém stavu.

ZELENÉ KRMENÍ

Listy pampelišky
Listy jitrocele
Traviny: lipnice, srha, jílek vyšší, ovsík vyvýšený
Čerstvé větvičky k okusu: dub, buk, javor, lípa, vrba, olše, bez černý, topol, kaštan, ovocné stromy
Stromy z nichž bereme větvičky k okusu nesmí být ošetřeny postřikem proti škůdcům! Před skrmováním je omyjeme teplou vodou a osušíme. Zbytky zelenáho krmení, ovoce a zeleniny denně odstraňujeme a to i ze skrýší morčat.

ZRNÍ

Morčatům kromě trávy a sena podáváme i směsi zrnin pro morčata. Skládají se z pšenice, ovsa, slunečnice, tvrdé kukuřice (velice dobrá k broušení zubů) a granulí a pelet obsahujících seno. Je vhodné aby morče mělo k dispozici stále granule se senem, po kterých netloustne v krmivu by měly tyto granule převažovat. Speciální senové granule pro morčata se moc neprodávají nebo jsou drahé, stejně dobře poslouží i senové zelené granule pro králíky. Při výběru granulí dbáme na to aby nebyly rozdrobené, zvlhlé a znečistěné.
K zrní přidáváme tvrdý chléb a pečivo na kterých si morčata také obrušují zuby. Pokud potrava morčat neobsahuje tvrdé potraviny a větvičky, budou jim přerůstat zuby.

SENO

Čerstvá tráva nebo seno je pro morčata nezbytnou potravou, potřebují ho pro správnou funkci trávení i pro vitamín C. Tato potrava je pro morče také dobrou zábavou, protože ve své původní domovině bylo zvyklé se většinu dne popásat, pokud dostává jen jadrné krmivo, jednak se nudí a potom zhltne příliš mnoho potravy na jednou na což jeho trávicí systém není uzpůsoben.

NAPÁJENÍ

Někdy se uvádí, že morče nepotřebuje pitnou vodu pokud dostává čerstvé a šťavnaté krmivo. Svojí morčině jsem vodu dávala každý den a i když měla čerstvou trávu viděla jsem ji pít. Pro klece je nejlepší používat automatické napáječky, v nádrži se musíme spokojit s miskou a často, třeba i několikrát za den v ní vyměnit znečištěnou vodu. V zimním období, když máme málo sena můžeme občas podávat slabší šípkový čaj pro doplnění vitamínu C nebo vitamín C v prášku ve vodě rozpustit. 
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one