Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Než morčátko přineseme domů

Morče je mírumilovný a přítulný domácí mazlíček. Dožívá se čtyř až osmi let, než se rozhodneme pro koupi morčete položme si na následující otázky:

Netrpí žádný člen domácnosti alergií na zvířecí srst nebo prach?

Jste ochotni tolerovat případné stopy, které váš hlodavec nechá na nábytku, rozházenou potravu a podestýlku nebo možná i zápach?

Budeme ochotni pečovat o morčátko i když onemocní? To například znamená, že místo odpoledne s kamarády půjdeme k veterináři nebo místo jiné zábavy budeme z morčátka a jeho okolí umývat průjem. Kromě toho, veterinární péče něco stojí.

Souhlasí s příchodem nového tvorečka všichni členové vaší rodiny?

Máme k dispozici vhodné místo kam umístíte prostorný morčecí domov?

Můžeme si vzít morče s sebou na dovolenou? Pokud ne, máme někoho kdo se o něj v době naší nepřítomnosti postará?

Dětem do osmi let a někdy i starším je zapotřebí při péči o zvířata pomáhat a kontrolovat je. Máme v domácnosti spolehlivého člena který bude na péči o zvíře trvale dohlížel?

KDE ZÍSKAT MORČE?

Morče můeme koupit v obchodě se zvířaty, u chovatele nebo na inzerát z druhé ruky. Nejlepší variantou je nákup u chovatele, morčátka ze zverexů mohou někdy trpět kožními plísněmi nebo parazity. V obchodě se zvířaty již také zažila více stresu z dopravy a přeplněné klece, samozřejmě v obchodě se jen těžko dozvíme o původu svého budoucího miláčka. Koupě morčátka z druhé ruky je vždy tak troch sázka do loterie, důvodem prodeje může být jen alergie v rodině nebo neochota dětí zvířátku se věnovat, ale také neobyčejná plachost prodávaného morčete, špatné ošetřování nebo leckdy i týrání morčátka. Takové zvířátko se špatně ochočuje, protože možná má  už za sebou špatné zkušenosti s lidmi. V takovém případě je nutné si rozmyslet co od morčátka vlastně očekáváme, týrané a zanedbávané zvíře se bude lidí pravděpodobně bát již po celý zbytek života a těžko od něj můžeme očekávat nějakou vděčnost za to, že jsme si ho koupili. Pro něj možná už navždy zůstaneme jen představitelem nebezpečí.
Své morčátko jsem si koupila od chovatele na trhu s živými zvířaty, které se o sobotách pořádaly počátkem devadesátých let v Holešovické tržnici. Chovatel tam měl tři jeden měsíc stará mláďata i s jejich maminkou, položila jsem před ně ruku aby si mě očichala a potom jsem si koupila morčecí holčičku která o mou ruku jevila největší zájem, morčinka si mě vybrala a byl to dobrý způsob výběru Myška (tak jsem jí říkala) mi dala pět krásných let, byla mou věrnou, přítulnou kamarádkou a ráda se mazlila i s ostatními členy rodiny. Myška nebyla vůbec plachá a nechávala se klidně hladit i od návštěv.  

JAK VYBRAT ZDRAVÉ ZVÍŘE?

Morče by nemělo po kleci hekticky pobíhat nebo naopak apaticky ležet v koutě.
     
Srst má být hladká, čistá a přiléhající k tělu. Časté drbání může svědčit o přítomnosti parazitů.

Oči musí být lesklé, jasné a bez jakéhokoli povlaku či výtoku.

Čenich má být čistý a bez výtoku. Morče nesmí těžce oddechovat nebo kýchat.

Uši by měli být nepoškozené, tedy bez ran a stroupků.

Řitní otvor i jeho okolí musí být čisté. Znečištění může být známkou průjmu, který se mnohdy obtížně léčí.

Malé ranky se zpravidla zahojí bez problémů, jsou však známkou necitlivého zacházení se zvířaty v obchodě.
 
Při výběru pozorujte i ostatní obyvatele klece. Pokud by byť jen jeden vypadal nemocně, nekupujte raději žádného.

Pozorujte také chování vašich budoucích společníků. Vystrašené, bojácné a nervózní zvíře se zpravidla špatně ochočuje. Pokud si morče ruku kterou držíte v kleci, opatrně a zvědavě očichává a neutíká před ní, jde obvykle o vhodného domácího společníka. Zvířat, která se tisknou v nejzašším koutě klece, byste se měli vyvarovat. Kontakt s člověkem zpravidla navazují jen obtížně a někdy se to nemusí podařit vůbec.

JEDNO NEBO VÍCE MORČAT

Morčata se obvykle chovají jednotlivě protože obecně se soudí, že jen tak přilnou dokonale k člověku (i já jsem chovala pouze jednu samičku). Zrnko pravdy na tomto názoru je, pokud má morčátko společnost svého vlastního druhu, nemá tak velký zájem o jiné živočichy. Pokud se rozhodneme jen pro jedno morče, měli bychom mu po celý jeho život věnovat dostatek péče, pozornosti, mazlení a hraní protože jsme pro něj jedinou společností kterou má. Moje morčinka nás při návratu domů vždy vítala radostným pískáním reagovala už na rachocení klíče v zámku, předními pacičkami se opírala o svůj domeček, natahovala se k nám a čekala na pohlazení nebo nějakou dobrůtku. Takto chované a dokonale ochočené morče někdy zase nejeví vůbec žádný zájem o své příbuzné a proto není vhodné k němu později nějaké další morče přidávat.        

Další možností je mít dvě morčata stejného pohlaví pokud nechceme potomky anebo párek, v takovém případě je vhodné nechat samečka vykastrovat. Kastrace morčecích samců je poněkud náročnější, protože jejich varlata jsou uložena v dutině břišní. Zvířata která chceme chovat spolu je vhodné dát k sobě už v raném věku aby si na sebe zvykla.

Morčata se někdy také chovají spolu s králíkem menšího plemene. Pro morče není takové soužití nejlepší, králík je větší a silnější a může morče prohánět po kleci nebo mu oštipovat srst. Když králík začne „žertovat" je potřeba morče zachránit. Nevhodná je kombinace králičího ramlíka a morčecí smičky. Soužití králíka a morčete je možné pokud obě zvířata spolu žijí od malička a je lepší kombinace dvou samiček. Na internátě jsme měli klec s morčetem a zakrslým králíčkem, morče byl sameček a králík byl samička. Vyrůstali spolu od malička. Někdy spávali spolu na hromádce nebo si i vzájemně lízali srst a jindy zase králice proháněla morče po kleci. Morčák zase pro změnu občas na králici odzadu skákal, jako by se chtěl pářit. Z této dvojice byl mazlivější morčák Ferdík, někdy se nechal i hladit mimi klec. Králice Bělinka se nechávala hladit jen v kleci a když bylo potřeba oba z klece vyndat a vyčistit ji neobešla se celá akce bez četných škrábanců převážně od Bělinky. V porovnání s mojí jednotlivě drženou morčinkou byla obě zvířata dosti plachá.
Na vesnicích ještě dodnes někdy přežívá léčitelská pověra o tom, že pokud se morčata drží v králíkárně spolu s králíky dokáží z nich vytáhnout nemoci do sebe a tím je ochránit. Chudáci morčata, v jedné králíkárně jsem to viděla - morčátko mělo vyškubané kusy srsti a na oškubaných místech stroupky a bylo bojácné. Jiná pověra zase tvrdí, že morče má v sobě jakýsi magnetizmus a pokud si ho třeba člověk se zápalem plic položí na hrudník, má z něj morče nemoc „vytáhnout" (leda tak se od něj morče nakazí a nemocní budou oba, králíky před nemocemi nejlépe ochrání očkování a na zápal plic máme antibiotika. No, ale pro některé lidi ještě středověk neskončil.).

Skupina morčat - nejednodušší je mít tlupu samiček, pokud budou spolu vyrůstat dobře si na sebe zvykly. I samečci mohou žít pospolu, pokud ovšem žádný z nich ještě nepřišel do styku se samičkou.

JAK STARÉ MORČE KOUPIT?

Pro ochočení morčete není věk rozhodující, dá se ochočit i dospělé zvíře. Samozřejmě také záleží na jeho povaze, nejsou dvě zvířata která by měla navlas stejnou povahu.
Mláďata je možné vzít od matky již ve věku 3 týdny, ale lepší je odebírat je až v 6ti týdnech, přičemž by odebíraná mláďata měla vážit minimálně 200 g. Ve věku 6 měsíců jsou již morčata plně vyvinuta a je proto nesnadné určit jejich věk. Nejlepší je koupit si svého mazlíčka ve věku mezi šesti týdny a šesti měsíci.

SAMIČKU NEBO SAMEČKA
 
Pokud budeme chovat jednotlivé zvíře na pohlaví nezáleží, ochočit se dají stejně dobře samci i samice. To jak bude morče příchylné k člověku záleží hlavně na jeho povaze a taká na chování člověka vůči němu. Pach osaměle chovaného samečka je jen o málo patrnější než samičky, ovšem pokud bude samec a samice v jedné místnosti, bude samec více značkovat.
Určení pohlaví u morčat je poněkud složitější, protože obě pohlaví mají v třísle dvě mléčné bradavky a u samců nejsou varlata příliš dobře vidět ani v dospělosti.
Pohlaví určíme takto: Uchopíme morče, obrátíme je na záda a prsty mírně tlačíme na jeho podbřišek směrem dopředu. U samečka se ukáže penis
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one