Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Protože morče není žádný šplhavec může být jeho klec nižší než pro potkany, zato by měla mít dostatečně velkou plochu. Vhodná je klec s dvířky ve stropě a v boční stěně. Absolutně nevhodné jsou nádrže s plastovým víkem, které nevětrají a bývají vybaveny různými plastovými hračkami které morčata tak akorát rozhlodají. Skleněnou nebo plastovou nádrž na morče není nutné zvrchu překrývat pletivem, morčata nemají ve zvyku vyskakovat ven. Svoje morče jsem chovala ve satré dětské vaničce o rozměrech 60 x 34 x 28 cm (délka x šířka x výška), žádným pletivem překrytá nebyla a morčinka z ní nevyskakovala. Tak jako dětská vanička by se dala využít i plastová nádoba obdélníkového tvaru na míchání malty, kterou prodávají různá železářství a obchody pro kutily, bývá tak za 200,- kč, jediná nevýhoda je, že je černá což, ale může vadit spíš lidem než morčatům.
Plastová nádrž má oproti akváriu tu výhodu, že je lehká, lépe se s ní mnipuluje a při mytí se nemůže rozbít tak snadno jako sklo.
Morčatům dáme do ubykace nějaký domeček ze dřeva v kterém budou rádi spát a budou se v kleci cítit bezpečněji, dvě krmítka jedno na zrní a druhé na čerstvou potravu, automatickou napáječku nebo v případě nádrží misku na vodu, vhodná je nějaká těžká keramická která se tak snadno nepřevrhne, v kleci můžeme použít nerezové krmítko a pomocí kovové karabinky na klíče ho upevnit k drátům klece. Misky s potravou můžeme postavit na cihlu, jak na ní morčata polezou, budou si obrušovat drápky. V kleci seno umístíme do jesliček, v nádržích ho položíme na podlahu. Ke hraní můžeme dát nějakou silnější větev z nejedovatých  stromů nízko nad podlahu klece. Vhodné jsou: lípa, buk, dub, bez černý, javor, vrba, větve ovocných stromů neošetřených postřikem. Tyto větve nesbíráme u silnic kde jsou zamořeny těžkými kovy. Než větve do klece umístíme, umyjeme je horkou vodou a mýdlem na praní (není jedovaté) a důkladně opláchneme čistou vodou.
Při zařizování klece pamatujte na snadnou čistitelnost zařízení. Vybavení klece msí být upevněno tak aby se morče nemohlo zranit, ale zároveň musí být snadno vyjímatelné aby se dala klec snadno čistit. Protože morčata jsou běhající hlodavci dbáme a to aby neměli v kleci překážkovou dráhu, tu jim můžeme udělat mimo klec až si s nimi budeme hrát.

PODESTÝLKA

Nejčastěji používané hobliny nejsou právě nejlepší, i po prosátí obsahují mnoho prachu a mohou v nich být choroboplodné zárodky jak od lidí tak i od divokých hlodavců. Pod své morče jsem odebírala hobliny z místní truhlárny, někdy byly tak prašné, že ani prosátí přes síto nebylo moc platné. Ve věku pěti let mi morčinka právě z takových hoblin onemocněla zápalem plic a do šesti dnů od prvních příznaků uhynula i přes léčbu antibiotiky a oxiphilinem (látka posilující vazbu kyslíku na hemoglobin). V současné době chovám dvě potkaní dámy na hliníkovém vrtaném roštu pokrytém toaletním papírem, papír denně měním a dno i rošt umývám. V případě dvou potkanů by to šlo i bez roštu, pro morče by byl rošt vhodný protože více močí. Na takovýchto vrtaných roštech se někdy chovají zvířata v laboratořích. Protože morče je nuceno pobývat většinu času na podlaze klece nebylo by od věci nabídnout mu nějké odstřižky bavlněné látky které by si mohlo nastlat pod sebe a odstřižky pravidelně měnit.

VHODNÉ UMÍSTĚNÍ KLECE
 
Nejlepší místo pro morčátko je v místnosti kde se často zdržujeme. Při výběru vhodného místa musíme pamatovat na následující.
Klec nesmí být umístěna v průvanu,  škodlivá je také vysoká vlhkost při nízkých teplotách a cigaretový kouř. Přítomnost průvanu můžete snadno zjistit pomocí zapálené svíčky.

Klec neumisťujeme na místo s přímým slunečním zářením nebo do blízkosti topných těles. Horko může způsobit přehřátí zvířat.

Mnohá zvířata se lekají každého „nebezpečí shora", i když jde jen o přátelskou ruku pečovatele. Morčecí domov by proto měl stát 80 až 100 cm nad zemí, vhodné místo je ve výšce očí aby na vás morčata dobře viděla. Není vhodné dávat klec na zem, je tam příliš dostupná dětem.

Morčata mají velice citlivý sluch a proto je pro ně utrpením bydlet těsně vedle reproduktoru, televize nebo hi-fi soupravy.

Na lednici také není vhodné místo pro morče, chvění přístroje a zvuk motoru může morčátko rušit.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one