Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Proletování a návrat do klece

Dokud není pták v novém domově dostatečně zvyklý, není vhodné ho z klece pouštět.
Když už se rozhodneme začít s pravidelným proletováním je důležité aby místnost kde ptáčka budeme pouštět byla bezpečná.

1. Před vypuštěním z klece zavřeme okna i dveře, přes okna přetáhneme záclonu aby se pták nesnažil prolétnout sklem při čemž si může zlámat vaz.

2. Zvenku na dveře do místnosti umístíme cedulku s nápisem „Pozor, létají ptáci!" která bude ostatní členy rodiny upozorňovat, že mají zavírat dveře. Až se ptáček vrátí do klece nezapomeneme cedulku otočit jinak ji nikdo nebude brát vážně. (Rodinu je nutno k zavírání dveří také „vycvičit")

3. Z místnosti ve které budeme ptáky pouštět odstraníme pokojové rostliny. (Mnoho jich je jedovatých a ty nejedovaté budou zase pro změnu trpět nájezdem ptáků.)

4. V místnosti kde pouštíme ptáky nesmí být pichlavé kaktusy, ptáci by na ně sedali a zranili by se.

5. V místnosti nesmí hořet otevřený oheň ani svíčka, ptáci by se mohli popálit a uhynout.

6. Nádoby s vodou například velké vázy a kýbly buď odneseme nebo zakryjeme, pokud ptáci do takových nádob spadnou a nikdo jim nepomůže, utopí se.

7. Zvláštní pozornost je nutné věnovat ostatním domácím zvířatům, volně se pohybujícím po bytě která mohou ptáky lovit. Raději je v době proletu do místnosti s ptáčkem nepustíme.

8. Na stole nenecháme nádoby s horkým jídlem a nápoji.

9. Při proletu ptáků nenecháme nikde povalovat léky, alkoholické nápoje ve sklenkách, kávu, nedopalky v popelníku, korálky a jiné drobné předměty které by mohli spolknout, čistící prostředky, střepy, hřebíky a špendlíky a kousky provázků.

Prolet ptáčků je vhodný kombinovat s úklidem v kleci a výměnou vody a krmení, ptáčci tak nebudou stresováni činností v kleci a nám se bude s klecí lépe manipulovat. Ptáčci si v místnosti k sezení nejraději vybírají vysoká místa konzoli na záclony nebo rámy obrazů, musíme počítat s tím že tam kde ptáci rádi sedají bude trus a že případně oloupají zeď nebo tapetu, rámy obrazů a tak podobně. Na své ptačí kamarády se proto nezlobte, nekřičte na ně nebo je dokonce netrestejte, ptáček nechápe že udělal něco špatného a mohli byste tak leda ztratit jeho pracně získanou důvěru. Proto není vhodné mít v místnosti kde ptáky pouštíme cenná umělecká díla. Na místa kam trus nejčastěji dopadá je dobré prostřít noviny.
Když už si ptáček polítal a potřebujeme ho dostat zpátky do klece, můžeme to dělat různými způsoby.

Do klece umístíme nové krmení, vodu a nějakou oblíbenou ptákovu potravu a čekáme až se ptáček vrátí sám. Toto funguje spíše na starší zvyklé ptáky a ne vždycky.

Když první způsob selhal můžeme zkusit „světelnou past" trik spočívá v tom, že zhasneme velké světlo nebo stáhneme částečně závěs na okně a v místnosti necháme svítit jenom slabou lampičku. Potom ke kleci postavíme další o něco silnější lampičku a čekáme až se ptáček vrátí. Tato metoda také nefunguje vždycky a navíc se mohou ptáci v šeru zranit a nebo usnou na svém oblíbeném místě v místnosti. (Pták není hmyz a ke světlu nelétá tak spolehlivě.)

Od prvních proletů ptáčky chytám do klece tak, že klec bez dna se zavřenými dvířky na něj poklopím když někde sedí. Ptáček zprvu kouká, ale nakonec si vyšplhá sám na bidélko a potom klec připevníme opět ke dnu. Tato metoda se mi osvědčuje u všech ptáků a dokonce i u papouška nádherného kterého mám od jeho osmi let. Pokud ptáčci sedí příliš vysoko třeba na konzoli, odeženu je odtamtud dlouhou tyčí, v žádném případě se ptáčka nedotýkám, tyč je asi tak 15 cm od ptáčka. Někdy pomůže i jemně pohnout záclonou. Ptáček slétne a sedne si někam níž, kde už na něj mohu klec poklopit.

Není vhodné házet na ptáky různé šátky a síťky, ptáček se do nich může zamotat a zranit se a je to pro něj stresující.
ULÉTNUTÍ KORELKY
 
Ptáček který ulétne ven z okna se ocitá ve velkém nebezpečí.
V přírodě nedokáže najít potravu, za deště chladu a sněhu se brzy vyčerpá a snadno se stane kořisí dravých ptáků nebo koček. Ani když ptáček ulétne za slunného dne není vůbec jisté, že se s ním shledáte. Největší šance na chycení uprchlíka je v případě, že pták žije ještě s nějakým jiným ptákem. Takového ptáka potom můžeme vzít s sebou v přepravce a on bude na uprchlíka volat. Doporučovala bych vzít s sebou ještě jednu přepravku do které uprchlíka zavřeme, to by tak ještě scházelo aby ulétl i volací pták až budeme uprchlíka vracet k němu. Také můžeme vzít s sebou uprchlíkovu oblíbenou potravu, to může také pomoci.
I když je ulétnutí ptáčka velice smutná věc, musíme stále pamatovat na své zdraví a život a nehonit se za ním bezhlavě přes silnice.
KLEC NIKDY NEOTEVÍRÁME JE-LI OTEVŘENÉ OKNO, mnoho ptáčků totiž ulétne při běžné údržbě klece zejména pokud se jedná o nové jedince. Noví ptáčci někdy prolétnou kolem ruky při údržbě klece, proto jsem si z kartonu vystřihla čtverec o trošku větší než jsou dvířka klece, do něj jsem udělla kulatou díru pro ruku a v prvních dnech než si a mě ptáček zvykl jsem si ho při úklidu v kleci na ruku navlékla. 
Ulétnutí ptáčků je nejlepší předcházet striktním dodržováním výše uvedených bezpečnostních opatření.
Moji ptáčci si na chytání do poklopené klece tak zvykli, že když už chtějí domů jdou obvykle čekat na klec jiného ptáka místo aby se obtěžovali jít do klece dvířky. Korelka Karlíček se ode mě nechávala do klece odnášet také na bidélku, ale nejčastěji se vracela sama.

Ze začátku když ke mně Karlík (papoušek nádherný) přišel mi občas ulétl dřív než jsem klec poklopila a několikrát se stalo, že zůstal hřadovat mimo klec. K návratu jsem ho nenutila a na okno i dveře jsem umístila cedulku s nápisem „Pozor, ptáci hřadují" aby někdo náhodou ráno nevyvětral. A mimo klec jsem mu nenechala žádnou potravu ani vodu. Nad ránem se Karlík vrátil do klece k plným krmítkům a já ho mohla zavřít. V době kdy k nám Karlík přišel jsem měla ještě korelu Karlíčka, korelka se už do klece vracela dobře, ale i přesto si s Karlíkem také několikrát zahřadovala přes noc mimo klec. Naštěstí se jim nic nestalo a brzy se zase začali způsobně vracet do klece. Jen andulkám se zatím nikdy nepoštěstil noční bivak mimo klec. Ty jsem koupila už v době kdy se oba Karlíčci vraceli do klece spolehlivě.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one