Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Než korelu přineseme domů

Než se rozhodneme pořídit si korelku, měli bychom se zamyslet nad některými otázkami:

Netrpí žádný člen domácnosti alergií na peří a prach?

Jste vy i vaše rodina připraveni převzít zodpovědnost za spokojený život ptáčka který s vámi může žít 8 až 10 let?

Žijí v domácnosti ještě další zvířata která mohou být ptákovi nebezpečná, například kočka?

Kdo se o ptáčka postará v době vaší dovolené, nemoci nebo jiné delší nepřítomnost?

Ptáček potřebuje nejméně jednou denně čerstvou potravu.

Čištění klece nebo voliéry a všech součástí vybavení, s nimiž pták přijde do styku, je časově náročné.

Budete ochotni postarat se o ptáčka když onemocní a zaplatit veterinární ošetření?

Ochočení ptáčka se nemusí vždy podařit, to záleží také na jeho povaze. Tak jako u jiných zvířat ani u ptáčků nenajdete dva jedince se stejnou povahou.

Papoušci mají ve zvyku vybírat si z členů domácnosti pouze jednoho „oblíbence", vůbec to nemusí být osoba která se o ptáčka pravidelně stará.

Pokud se už stanete ptačím „oblíbencem" a potom si pořídíte ještě nějaké zvíře se kterým se také budete mazlit například nějakého hlodavce bude na něj ptáček žárlit a vysvětlí si to jako zradu.

Při pouštění ptáčka mimo klec budete muset dbát na důsledné zavírání oken a dveří.

Budete ochotni tolerovat, že ptáček mimo klec občas oloupe tapetu a znečistí rámy obrazů, konzole a horní části nábytku?

KDE KORELU ZÍSKAT

Korelu můžeme koupit v obchodě se zvířaty, u chovatele, na burze nebo výstavě ptáků nebo z druhé ruky na inzerát.
V obchodech se zvířaty bývají někdy starší korelky vydávány za mláďata (lépe se prodávají). Toto se dá poznat pokud je korela opravdu mládě jsou barvy jejího peří poněkud nevýrazné, naopak dospělé korely mají barvy jasnější a sytější. Pro ochočení  korelky je potřeba aby to bylo opravdu mládě, do zverexů se někdy dostávají i  korelky které se někomu jinému nepodařily ochočit. V přeplněných klecích zverexů zažívají ptáci stres který později ochočování stěžuje.
U důvěryhodného chovatele si při nákupu můžete udělat představu o tom jak bylo o ptáčky pečováno, ptáčci od chovatele nemají za sebou tolik stresových situací jako ve zverexu, dobrý chovatel vám i poradí jak o ptáčka pečovat, můžete si také koupit potravu kterou byl váš nový miláček až doposud krmen, což může ušetřit zažívací potíže které se někdy vyskytují při náhlé změně krmiva.
U ptáčka koupeného z druhé ruky je možné, že si nikdy na lidi nezvykne, zvláště pokud je starší a možná proto je prodáván takový ptáček může být dlouhodobě zanedbávaný.
Většina papoušků včetně  korel hnízdí v létě a na podzim jsou mláďata již soběstačná, proto chceme-li opravdu mládě je nejlépe kupovat je na podzim, u chovatele se také obvykle dají mláďata zamluvit předem když o ně ještě pečují rodiče.

JAK VYBRAT ZDRAVOU KORELU

Všechna pera mají být plně vyvinutá a neslepená, pták nemá mít žádná neopeřená místa. Poněkud
 
oškubaný vzhled může být památkou na pobyt v hnízdě a po přepelichání se upraví.

Korelka nesmí sedět načepýřená apatická v koutě klece.

Peří v okolí kloaky (řitní otvor) nesmí být znečištěné trusem.

Dva prsty na noze směřují dozadu dva dopředu, na všech prstech jsou drápky. Ztráta prstu nemusí být známkou nemoci, ale pozůstatkem ze rvačky. Samec kterého chceme zařadit do chovu však musí mít všechny prsty, jinak by se při páření neudržel na zádech samice.

Trus je tvořen tmavým a bílým výměškem a je zpočátku středně tuhý.

Oči mají být jasné, oční víčka neslepená, nozdry nemají vylučovat žádný sekret.

U zobáku není na závadu, pokud se rohovina na jeho okrajích poněkud třepí, tímto způsobem zobák neustále dorůstá.

JEDNU NEBO VÍCE KOREL

Jednotlivě chované korelky přilnou více k člověku opakovat slova se sice neučí tak snadno jako andulky, ale mohou se naučit pískat nějaké melodie. Takový ptačí miláček bude mít ovšem vyšší nároky na čas svého „oblíbence", člověk je pro něj partnerem kterým by jinak byla jiná korela. Potřebuje aby na ní člověk často mluvil, nechával ji sedět třeba na hlavě a vůbec si s ní hrál. Takto ochočený ptáček těžce snáší pořízení dalšího zvířete se kterým si jeho člověk najednou také hraje.

I v kleci se dá chovat párek korel, dokonce je možné, že i v bytových podmínkách vyvedou mladé, s chovem dvou párů korel jsou rozdílné zkušenosti, v některých případech se snášejí a hnízdí jindy se k sobě chovají agresivně, pokud chceme chovat více jak jeden pár korel musíme jim poskytnout prostornou voliéru. Někdy mohou i hnízdit, ale žádné mladé nevyvádět (buďto nebyla vajíčka oplodněna nebo nebyla dostatečně zahřívána). Protože se u mladých korel někdy nedá přesně určit pohlaví, je možné, že párek je sestaven z jedinců stejného pohlaví.

Ve voliérách se dá chovat i hejno korel a až po tom co si vyberou partnery je rozdělit po párech. Takto sestavené páry bývají harmoničtější a jsou při hnízdění úspěšnější než páry „přidělené". „Přidělování" partnerů je někdy potřeba pro zachování určitých barevných znaků.

 Já jsem chovala jednu korelku Karlíčka o které jsem si do doby než snesla první vajíčko myslela, že je samec. Korelka si velmi oblíbila maminku, sedávala jí na rameno a dlouze se otírala o její tvář  bradu. I když si vybrala maminku, sedala občas i na ostatní a ode mě se nechávala nosit po místnosti na rameni nebo na bidélku. Na bidélku jsem ji mohla i vracet do klece.
 
JAK STAROU KORELU KOUPIT

Protože korely hnízdí v letních měsících je vhodné kupovat mláďata z letošních odchovů koncem léta a začátkem podzimu. Již při opuštění hnízda jsou mladí ptáci téměř stejně velcí jako dospělí.  Mladé korely poznáme podle toho, že zbarvení jejich peří je méně výrazné než u dospělých. Pro ochočení je lepší mít korelku mladou.

SAMIČKU NEBO SAMEČKA

Traduje se, že samečkové se snáze naučí pískat a opakovat slova než samičky. Pískat a mluvit se mohou naučit i samičky, hodně to záleží na tom jak často budeme ptáčkovi slova a melodie které ho chceme naučit opakovat a pak také záleží na nadání ptáčka. Málomluvný člověk pravděpodobně korelu mluvit nenaučí bez ohledu na to zda se jedná o samce nebo samici.
Otázka pohlaví je důležitá hlavně pokud chceme sestavit chovný pár, pokud chceme  korelu jako kamaráda není pohlaví rozhodující.
Samičky mají oranžové „tvářičky" méně výrazně zbarvené než samečci, u variant bez „tvářiček" je určení pohlaví nesnadné. Pohlaví se dá poměrně spolehlivě určit testem DNA z vypadlých peříček (pokud se nezamění vzorky), anebo endoskopií.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one