Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Pokud máme párek korel a chceme zkusit první odchov, měli bychom počkat až oběma ptákům bude 10 až 12 měsíců. Teprve potom se můžeme pokusit o hnízdění, to znamená podávat vaječnou míchanici, co nejvíce zpestřit jídelníček andulek a zavěsíme na klec budku stojatého tvaru o rozměrech půdorysu asi 25 x 25 cm a výšce 35 cm s velkým vletovým otvorem o průměru asi 7 - 8 cm. Některé korely dávají přednost přírodním budkám zhotoveným ze špalku, jiné se spokojí s budkou z prkének. Dno budky vysypeme pilinami. Pokud se ptáci dobře spárovali a trvale o sebe jeví zájem, začnou s největší pravděpodobností zanedlouho budku navštěvovat a chystat se ke hnízdění. během hnízdění potřebují korely klid, průměrnou teplotu okolo 22°C, čerstvý vzduch a průměrnou vlhkost vzduchu 60 %. Ve vytápěných prostorách přistavíme zvlhčovač vzduchu nebo nádobu s vodou zakrytou mříží.
Samička snáší vajíčka obden, celkem 5 - 6 kusů, pokud byla vajíčka oplozena vylíhne se asi po 21 dnech první mládě a další následují v dvoudenních intervalech. Na vejcích sedí oba rodiče. Po celou dobu krmení podáváme ptákům vaječnou míchanici. Za  20 -  25 dní mladé korely poprvé opouští budku, ale  samec je ještě 3 týdny přikrmuje. Oddělit je od rodičů můžeme teprve když začnou přijmat samostatně potravu. 

Vaječná míchanice se připravuje z vidličkou rozmačkaného vejce vařeného na tvrdo (doba varu 10 min, skořápka se stane dlouhým varem sterilní a poté ji rozdrtíme do vaječné směsi jako zdroj vápníku), dvou až tří polévkových lžic strouhanky pomocí které uděláme směs sypkou a nelepivou. Strouhanka nesmí být z plesnivých housek! Dále přidáme vrchovatou lžičku tvarohu a tolik strouhané mrkve, aby vznikla kyprá hmota. Do míchanice můžeme přidat například strouhané jablko a také ji můžeme obohatit o vitamínový přípravek např. zarovnanou lžičku Roboranu pro exoty. 

POZOR vaječná míchanice se rychle kazí, Proto její zbytky z krmítek odstraňujeme alespoň dvakrát denně a krmítka umyjeme. Míchanice se dá v lednici uchovat jen 24 hodin, před podáváním z lednice ji necháme oteplit, míchanice se nedá zmrazovat.
Postoj před snesením vajíčka
Postoj před snesením vajíčka
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one