Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Chování a komunikace korel

Chocholka sklopená dozadu, prskání a hlava vytažená dopředu: Strach a vzrušení, ptáček váhá mezi útokem a útěkem.
 
Otřepávání peří: Korela tak často zakončuje čištění peří a zbavuje se zbytků prachu, otřepání slouží ke srovnání peří. I jiné činnosti a nálady bývají zakončeny otřepáním, např. pták s úzkostí pozoruje znepokojivý děj, kterého se bojí a otřepe si peří jakmile napětí povolí.

Načepýření per „masky": Žluté peří pokrývající  obličej a čelo se nazývá „maska", korely ho mohou částečně načepýřit když na ně působí znervózňující podnět např. hluk nebo nezvyklé světlo.

Broušní zobáku: Po každém jídle, ale i jindy si korely brousí zobák o mříže nebo bidélka udržuje si ho tak čistý a ve správném tvaru. Často si, ale zobák brousí i proto, že svého člověka zdraví a vítá po delším odloučení.

Kýchání: Mnohdy slyšíme od korel zvuk podobný našemu kýchání, neznmená to však, že pták má rýmu, takto si pouze pročišťuje nosní průchody. Při rýmě vylučuje ptáček z nozder sekret.

Pískání, volání, křik: S ním se můžeme častěji setkat u ptáků ve voliéře, doma chovaný pták tímto hlasitým křikem dává najevo, že se cítí osamělý a zanedbávaný. Domácí pták se cítí dobře je-li v často v hlasovém kontaktu s člověkem který o něj pečuje, nebo s jinými ptáky. Svého člověk zdraví radostným voláním a když odchází je v jejich volání slyšet zklamání.

Probírání peří nebo vlasů: Projev přízně a lásky.V přírodě si páry vzájemně probírají pírka na hlavě v době toku.

Vyvrhování zrní: Předáváním zrní z volete projevuje ptáček své partnerce maximální přízeň a připravenost k páření. Když nemá partnerku, zkouší to na zrcátku, hračce nebo člověku.

Mávání křídly: Pokud nemá ptáček možnost se prolétnout, procvičuje si křídla alespoň máváním. Děje-li se tak často měli byste se zamyslet nad tím, zda své  korele poskytujete dostatek pohybu.

Křídla odtažená od těla: Mohou znamenat imponující chování vůči sokovi nebo samičce, ale také to, že je ptáčkovi horko nebo že mu není dobře. Pokud vyloučíte první dvě příčiny a ptáček sedí dál sklesle, čepýří se a odtahuje křídla od těla, je na místě navštívit veterináře.

Zobáček zabořený do peří na zádech, korelka stojí na jedné noze: Tiše, nerušit, vaše korelka se uložila k pořádnému spánku.

Protahování: Ptáci se obvykle protahují po odpočinku nebo když přemáhají únavu. Pták nejprve protáhne obě křídla nad zády, lehce se předkloní a pak si protahuje jednu nohu a křídlo na téže straně těla, při tom obvykle sevře prsty v pěst.

Péče o peří: Péči o peří se korely věnují několikrát denně. Pozvolna mezi čelistmi protahují jednotlivá pírka i ocasní, jedině na pírka na hlavě si nedosáhnou sami. Z kostrční tukové žlázy, která vypadá jako kruhový záhyb kůže nad ocasem si ptáci roztírají tuk po celém peří. Tuk chrání peří před promáčením nebo vysušením od větru. Hlavu dokáží papoušci otočit o 180° a otírají si ji o kostrční žlázu přímo, protože zobákem si na ni nedosáhnou. Ptáci v páru si o pří pečují vzájemně, není to jen záležitost hygieny, ale také způsob jak upevňovat partnerský vztah.

Zívání: U korel nejde o projev únavy nebo nudy, ale o nedostatek kyslíku na který jsou citliví. V místnosti s ptáčky pravidelně větráme, ovšem bez průvanu.

Vzájemné krmení: Je nedílnou součástí posilování partnerského vztahu a námluv. Během námluv je toto chování předehrou k páření, samička se k samci nejprve blíží v pozici žebrajícího mláděte, teprve je-li uspokojujícím způsobem nakrmena - krmení může být jen naznačeno dotykem zobáku - je ochotná k páření. Během sezení na vejcích a zahřívání mláďat přináší samec potravu ve voleti a vyvrhuje ji samičce.

Dotyky zobáků: Vzájemné dotyky zobáků bez předávání potravy je pravděpodobně ritualizací vzájemného krmení. Během námluv plní úlohu posilování vzájemné vazby a přípravy ke hnízdění.

Spánek a odpočinek: Spící pták sedí na jedné noze, druhou má ohnutou a schovanou v peří, je lehce načepýřený, má zavřené oči, často má otočenou hlavu do zadu se zobákem zabořeným v peří mezi křídly.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one