Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
KLEC A OSTATNÍ VYBAVENÍ

Velikost klece se řídí počtem chovaných ptáků, pro jeden pár pořídíme klec o rozměrech 100 x 70 x 110 cm, nebo lépe pokojovou voliéru. Nejméně dvě stěny klece by měli mít mříže vodorovné aby si po nich korely mohli šplhat. Rozteč mříží pro korely by měla být 18 mm. Pozor, kulaté klece nejsou pro papoušky vůbec vhodné. Pokud máme možnost chovat korely v pokojové nebo venkovní voliéře, měli bychom ji využít.
Při výběru klece musíme pamatovat na to aby se s ní dalo pohodlně manipulovat, aby se například vešla do vany kde ji budeme umývat a je-li větší aby byla rozebíratelná na jednotlivé stěny. Nejlépe se mi osvědčil jednoduchý pravoúhlý tvar klece s plochým stropem, který nejúčelněji využívá prostor. Pozor pokud jsou boční stěny klece esteticky seseknuté budou neustále znečištěné trusem. Zdobně tvarovaný strop klece překáží jak při mytí tak při návratu ptáků do klece.
Klec vybavíme bidélky z přírodních větví s kůrou o která si budou korely obrušovat drápky. Vhodné stromy pro výrobu bidélek: lípa, dub, buk, olše, topol, javor, bez černý, bříza, ovocné stromy neošetřené postřikem. Bidélka mají mít různou tloušťku (stejně silná soustružená bidélka způsobují otlaky na nohách ptáků), pro korely je vhodný průměr bidélek 15 - 20 mm. Protože se tato bidélka brzy sesychají je vhodné je řezat tak že přesahují asi o 1 cm klec z obou stran a za tento přesah je potom upevníme z vnějšku kolíčky na prádlo dobře drží dřevěné kolíčky protože po bidélku nekloužou. K lepšímu obrušování drápků měli moji ptáci v kleci ještě jedno malé plastové bidélko s pískovým povrchem (prodávají v obchodech se zvířaty). Tato bidélka jsou překvapivě kvalitní za dva roky z nich písek příliš neopadal i když je umývala kartáčem.
Dále potřebujeme dvě krmítka jedno na zrní a druhé na různou vlhkou potravu, automatickou napáječku pro ptáky (pozor, některé typy napáječek nefungují a protékají, výrobci zřejmně mysleli více na design než na fyzikální zákony), misku na vodu ke koupání, zrcátko pokud budeme chovat jen jednu korelku a různé hračky pro ptáky například zvoneček. Hračky pro ptáky se vyplatí před koupí dobře prohlédnout neobsahují-li nějaké drobné uvolnitelné součásti které by mohli ptáci spolknout (to že se nějaká věc pro ptáky průmyslově vyrábí ještě neznamená, že je pro ně vhodná). Máme-li v kleci dost místa můžeme tam ptákům pověsit i šplhací lano s uzly z přírodního materiálu, například z bavlněné prádelní šňůry, k zavěšení se hodí kovová karabinka na klíče ke které lano přivážeme. Další kovovou karabinkou je dobré zajistit dvířka klece proti náhodnému otevření. Při zařizování klece musíme pamatovat i na to aby ptákům zůstal prostor na pohodlné protahování křídel. Také pamatujeme na snadnou čistitelnost a rozebírání klece. Bidélka se snažíme umístit tak aby na ně co nejméně padal trus, krmítka i napáječku umístíme k nejhořejším bidélkům aby nebyly znečišťovány trusem. Na dno klece je nejpohodlnější dávat novinový papír který každý den vyměňujeme, pokud je součástí dna mřížový rošt, odstraníme ho, jeho umývání je nesnadné.
Dále si opatříme mechanický rozprašovač na vodu s kterým budeme korely rosit (tento rozprašovač používáme vždy jen na čistou vodu a nikdy si ho nepůjčujeme na postřiky pro rostliny a jiné chemické látky). V noci můžeme klec překrývat lehkou světlou látkou.
Pro případ, že pták onemocní se nám bude velice hodit infračervená žárovka o výkonu 150 - 250 W.
Je vhodné opatřit si přepravku na ptáky může to být i malá klícka, kterou později využijeme například při cestě k veterináři.

UMÍSTĚNÍ KLECE

Klec umístíme do výšky očí abychom s ptáčkem na sebe dobře viděli, napomáhá to ochočení.

Klec nesmí být umístěna v průvanu, zda je někde průvan vyzkoušíme zapálenou svíčkou.

Ptačí klec rovněž nepatří do blízkosti topných těles a na přímém slunci, ptáček by trpěl přehřátím.

Těsně u okna také není dobré místo pro klec, díky škvírám tam vzniká průvan a v létě je u okna zase příliš horko.

Klec také nestavíme na lednici, chvění lednice ptáky neustále vyrušuje a nestavíme ji ani do těsné blízkosti televize nebo hi-fi soupravy.

Ptáčci se cítí bezpečně stojí-li jejich klec v rohu.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one