Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Proletování a návrat do klece

Dokud není pták v novém domově dostatečně zvyklý, není vhodné ho z klece pouštět.
Když už se rozhodneme začít s pravidelným proletováním je důležité aby místnost kde ptáčka budeme pouštět byla bezpečná.

1. Před vypuštěním z klece zavřeme okna i dveře, přes okna přetáhneme záclonu aby se pták nesnažil prolétnout sklem při čemž si může zlámat vaz.

2. Zvenku na dveře do místnosti umístíme cedulku s nápisem „Pozor, létají ptáci!" která bude ostatní členy rodiny upozorňovat, že mají zavírat dveře. Až se ptáček vrátí do klece nezapomeneme cedulku otočit jinak ji nikdo nebude brát vážně. (Rodinu je nutno k zavírání dveří také „vycvičit")

3. Z místnosti ve které budeme ptáky pouštět odstraníme pokojové rostliny. (Mnoho jich je jedovatých a ty nejedovaté budou zase pro změnu trpět nájezdem ptáků.)

4. V místnosti kde pouštíme ptáky nesmí být pichlavé kaktusy, ptáci by na ně sedali a zranili by se.

5. V místnosti nesmí hořet otevřený oheň ani svíčka, ptáci by se mohli popálit a uhynout.

6. Nádoby s vodou například velké vázy a kýbly buď odneseme nebo zakryjeme, pokud ptáci do takových nádob spadnou a nikdo jim nepomůže, utopí se.

7. Zvláštní pozornost je nutné věnovat ostatním domácím zvířatům, volně se pohybujícím po bytě která mohou ptáky lovit. Raději je v době proletu do místnosti s ptáčkem nepustíme.

8. Na stole nenecháme nádoby s horkým jídlem a nápoji.

9. Při proletu ptáků nenecháme nikde povalovat léky, alkoholické nápoje ve sklenkách, kávu, nedopalky v popelníku, korálky a jiné drobné předměty které by mohli spolknout, čistící prostředky, střepy, hřebíky a špendlíky a kousky provázků.

Prolet ptáčků je vhodný kombinovat s úklidem v kleci a výměnou vody a krmení, ptáčci tak nebudou stresováni činností v kleci   nám se bude s klecí lépe manipulovat. Ptáčci si v místnosti k sezení nejraději vybírají vysoká místa konzoli na záclony nebo rámy obrazů, musíme počítat s tím že tam kde ptáci rádi sedají bude trus a že případně oloupají zeď nebo tapetu, rámy obrazů a tak podobně. Na své ptačí kamarády se proto nezlobte, nekřičte na ně nebo je dokonce netrestejte, ptáček nechápe že udělal něco špatného a mohli byste tak leda ztratit jeho pracně získanou důvěru. Proto v místnosti kde ptáky pouštíme není vhodné mít cenná umělecká díla. Na místa kam trus nejčastěji dopadá je dobré prostřít noviny.
Když pustíme ptáčka poprvé z klece, možná si otevřených dvířek nejdřív ani nevšimne. Uvědomme si, že pravděpodobně ještě nikdy nelétal a tak se ostýchá, pomůže mu když dáme ke dvířkům bidélko po kterém si může přelézt ke dvířkům. Ptáčka nikdy z klece nevyháníme, přestal by kleci důvěřovat a nechtěl by se do ní vracet. Každý mladý ptáček nakonec po létání zatouží.
Když už si ptáček polítal a potřebujeme ho dostat zpátky do klece, můžeme to dělat různými způsoby.

1. Do klece umístíme nové krmení, vodu a nějakou oblíbenou ptákovu potravu a čekáme až se ptáček vrátí sám. Toto funguje spíše na starší zvyklé ptáky a ne vždycky.

2. Když první způsob selhal můžeme zkusit „světelnou past" trik spočívá v tom, že zhasneme velké světlo nebo stáhneme částečně závěs na okně a v místnosti necháme svítit jenom slabou lampičku. Potom ke kleci postavíme další o něco silnější lampičku a čekáme až se ptáček vrátí. Tato metoda také nefunguje vždycky a navíc se mohou ptáci v šeru zranit a nebo usnou na svém oblíbeném místě v místnosti. (Pták není hmyz a ke světlu nelétá tak spolehlivě.)

3. Od prvních proletů ptáčka chytám do klece tak, že klec bez dna se zavřenými dvířky na něj poklopím když někde sedí. Ptáček zprvu kouká, ale nakonec si vyšplhá sám na bidélko a potom klec připevním opět ke dnu. Tato metoda se mi osvědčila u všech ptáků a dokonce i u papouška nádherného kterého mám od jeho osmi let. Pokud ptáčci sedí příliš vysoko třeba na konzoli, odeženu je odtamtud jemným pohybem záclony, pozor nesmí se při tom odhalit volné sklo okna kanárek by se mohl proti němu rozletět a zlomit si vaz. Ptáček slétne a sedne si někam níž, kde už na něj klec mohu poklopit.

4. Není vhodné házet na ptáky různé šátky a síťky, ptáček se do nich může zamotat a zranit se a je to pro něj stresující.

5. Pokud všechny způsoby lákání do klece selhaly, je lepší nechat ptáčka mimo klec klidně přes noc. Jídlo a pití mu ovšem umístíme pouze v otevřené kleci, nakonec se tam sám vrátí. Na dveře a okno v takovém případě dávám cedulku upozorňující ostatní aby nevětrali s nápisem např. „Pozor, ptáci hřadují!", čím je ptáček starší tím víc považuje svou klec za bezpečný domov a rád se do ní vrací.

S pouštěním kanárka Pepíčka z klece bylo dost problémů, ze začátku také občas hřadoval mimo klec a nechtěl se vracet. Když už do klece vlezl aby se najedl a napil a viděl, že ho chci zavřít rychle zase z klece vylétl. Nakonec jsem na dvířka přivázala provázek a pomocí něj klec s Pepíčkem z povzdálí zavřela. Tohle trvalo tak dva a půl roku, potom už byl Pepíček starší a do klece se naučil vracet sám. Dožil se necelých osmi let.

Než se ptáčci naučí vracet do klece, chvíli to trvá a vyžaduje to velkou trpělivost ze strany lidí, ptáčci kteří nebyli vystaveni takovému otřesnému zážitku (přeprava v malé papírové krbičce kde si poranil nožičku, musel se tam cítit jak za živa pohřbený) jako kanárek Pepíček se to nakonec naučí do několika měsíců. Chytání ptáčků za každou cenu může ve výsledku nadělat více problémů než se z prvu zdá, je lepší zabezpečit místnost tak aby v ní mohl ptáček zůstat přes noc než na něj házet šátky nedo síťky v kterých si může poranit drápky. Pro ptáky i pro jiné živočichy je spoutání a omezení pohybu nanejvýš stresující, takovýmto chytáním se dá vznikající důvěru opeřeného kamaráda nenávratně ztratit a to za to rozhodně nestojí.

ULÉTNUTÍ KANÁRKA

Ptáček který ulétne ven z okna se ocitá ve velkém nebezpečí.
V přírodě nedokáže najít potravu, za deště chladu a sněhu se brzy vyčerpá a snadno se stane kořisí dravých ptáků nebo koček. Ani když ptáček ulétne za slunného dne není vůbec jisté, že se s ním shledáte. Největší šance na chycení uprchlíka je v případě, že pták žije ještě s nějakým jiným ptákem. Takového ptáka potom můžeme vzít s sebou v přepravce a on bude na uprchlíka volat. Doporučovala bych vzít s sebou ještě jednu přepravku do které uprchlíka zavřeme, to by tak ještě scházelo aby ulétl i volací pták až budeme uprchlíka vracet k němu. Také můžeme vzít s sebou uprchlíkovu oblíbenou potravu, to může pomoci.
I když je ulétnutí ptáčka velice smutná věc, musíme stále pamatovat na své zdraví a život a nehonit se za ním bezhlavě přes silnice.
 KLEC NIKDY NEOTEVÍRÁME JE-LI OTEVŘENÉ OKNO, mnoho ptáčků totiž ulétne při běžné údržbě klece zejména pokud se jedná o nové jedince. Noví ptáčci někdy prolétnou kolem ruky při údržbě klece, proto jsem si z kartonu vystřihla čtverec o trošku větší než jsou dvířka klece, do něj jsem udělala kulatou díru pro ruku a v prvních dnech než si a mě ptáček zvykl jsem si ho při úklidu v kleci na ruku navlékla.
Ulétnutí ptáčků je nejlepší předcházet důsledným zavíráním oken a dveří.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one