Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Před čím kanáry chránit

Jedovaté rostliny pokojové: agáve, azalka, brambořík, břečťan, difenbachie, hyacint, kapradiny, kroton, narcis, oleandr, pokojová kala, stapélie, tchynin jazyk, trnová koruna, vánoční hvězda, aglaonema, filodendron, jednolist, kornoutice, monstera, potos, syngonium auritum, toulitka, aralka, dizygotheca, fatshedera, schefflera, fíkovník kaučukodárný, fíkovník, durman, hortenzie, chrysanthemum, libora, mučenka, muškát, pachypodium, řemenatka (clivia), sporýš (verbena), tenura, voskovka, všechny tropické rostliny mající bíle nebo žlutě skvrnité listy dráždí sliznice.

Pozor na kaktusy, ptáci si o ně mohou poranit oči.

Jedovaté rostliny zahradní: bolševník, břečťan, cesmina, cibuloviny (narcis, ocún), hyacinty, jmelí, okrasný tabák, pryšce, ptačí zob, rhododendron a azalky, řebčíky, stračka, štědřenec, vistárie, vlčinec, zarev (thuja), zimostráz (buxus), všechny lilkovité rostliny, tis červený.

Jedovaté divoce rostoucí rostliny: barvínek, bažanky, blatouch, bledule jarní, blín černý, bolehlav, čemeřice, česnek medvědí, koniklec, konvalinka, krabilice, laštovičník, lilek černý, lýkovec, vlčí mák, náprstník, oměje, popenec, posed, prvosenky, pryskyřníky, rozpuk jízlivý, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka, šťavel, upolín, všechny kapradiny  

Otravu mohou způsobit i prací a čisticí prostředky, náplň do kočičího WC, ulámané tuhy tužek,  náplně do propisek  fixů, spreje, osvěžovče vzduchu, insekticiky, chemicky ošetřené dřevo, léky (dokonce i bonbóny proti kašli). Při podezření na otravu postavte klec s ptáčkem do absolutního klidu, nainstalujte infračervenou výhřevnou lampu a nezapomeňte na dostatek čerstvé vody. Zároveň ihned zavolejte svému veterináři. Situaci významně ulehčí, když přesně známe zdroj otravy.

Alkoholické nápoje - nebezpečí otravy, nikdy je ptákům nenabízíme a nenecháváme zbytky ve skleničkách při proletování. Ptáci by si nabídli sami.

Avokádo - pro ptáky je jedovaté, nikdy nenabízíme.

Sůl - ve vyšších dávkách způsobuje rychle dehydrataci a poškozuje ledviny a mozek. Ochočení ptáčci rádi mlsají slané pochoutky, občas jim můžeme dát malý kousek, ale celý pytlík nenecháme válet v jejich dosahu, mohli by se solí přejíst.

Drobečky na sedacím nábytku - kanáři je s chutí vyzobávají a mohou být zasednuti.

Plesnivé a žluklé krmivo - mykotoxiny trvale poškozují zdraví, zkžené krmivo ptří nekompromisně do odpadků. Plesnivé a shnilé krmivo nikdy nevykrajujeme, plísně i hniloba prostupují celou potravinou i když nejsou vidět.

Olupující se lak z klecí - ptáci ho mohou spolknout  způsobit si vnitřní zranění. Klece s poškozeným lakem nepoužíváme, méně se olupují chromované.

Teflonové pánve - při přepalování pánve se uvolňují pro ptáky škodlivé výpary, nejlepší je v přítomnosti ptáků na teflonu nesmažit, pokud už musíme stále větráme při čemž musíme ptáky chránit před průvanem. Také olupující se teflon z pánví je pro ptáky jedovatý.

Hrnce s vařícím jídlem, horké pánve pod. - nebezpečí uvaření ptáka pokud tam spadne. Při vaření nikdy ptáky nepouštíme.
Elektrické kabely - nebezpečí úrazu el. proudem při překlovnutí. Při úrazu el. proudem dochází k zástavě srdeční činnosti. Zvířete zasaženého el. proudem se nikdy nedotýkejte holou rukou, ale nějakým izolačním materiálem ho odstraňte z dosahu proudu.

Střepy skla - nebezpečí poranění.

Gumičky - nebezpečí spolknutí.

Lamety - nebezpečí spolknutí.

Jehly a malé hřebíčky - nebezpečí poranění.

Drobné předměty, korálky apod. - možnost spolknutí, při proletování nenechte nikde takové věci povalovat

Lidská noha - zašlápnutí sedá-li ptáček na zem. Ptáčky odnaučíme sedat na zem tak, že je odtamtud stále vyháníme.

Otevřené dveře skříní - přiskřípnutí, rozmačkání když si na otevřené dveře ptáček sedne. Před proletováním skříně zavřete. 

Skříně, zásuvky - udušení, pokud by byl ptáček bez povšimnutí zavřen.
  
Slunce - hrozí přehřátí, nestavte klec na přímé slunce ani za oknem.

Cigarety/ tabák - nebezpečí otravy tabákem, nenechávejte volně povalovat cigarety ani nedopalky.

Otevřené dveře - nebezpečí ulétnutí nebo přiskřípnutí, ptáci na ně sedají jako na bidélko, při proletování dveře vždy zavírejte a také před jakýmkoli otevřením klece. Nebyla by od věci cedulka na dveře s nápisem „Pozor, ptáci létají!" která bude ostatní členy domácnosti upozorňovat aby zavírali dveře.

Otevřené okno - nebezpečí ulétnutí, před proletováním a jakýmkoli otevřením klece zavřeme okno i dveře.

Okno bez záclony - ptáček se rozlétne do prostoru za oknem a o sklo si zláme vaz, před proletováním a otvíráním klece přetáhněte přes okno záclonu. 

Průvan - hrozí nachlazení, nestavte klec do průvanu.

Nádoby s vodou - ptáci pijí vodu z váz a věder a mohou se v nich utopit. Nádoby zakrývejte a při domácích pracích ptáky nepouštějte z klece.

Koše na odpad, ozdobné vázy - pokud do nich pták spadne neumí se dostat ven a uhyne šokem nebo hladem. Nádoby zakryjte a ozdobné vázy můžete naplnit pískem.

Mucholapky - na zavěšené mucholapky se může kanárek přilepit a uhynout ze stresu. Raději mucholapky nepoužívejte.

Pláty kamen a plotýnky vařičů - přistání na tyto horké plochy může znamenat smrtelné popálení. Během vaření nepouštějte ptáčky z klece.

Otevřený oheň, svíčky - smrtelné popálení při průletu plamenem, při proletování oheň uhasíme.

Ostatní domácí zvířata - mohou ptáčky zranit nebo zabít, při proletování jim zabráníme ve vstupu do místnosti s ptáky. Než si další zvířata kromně ptáčků pořídíme, zvážíme jejich lovecké sklony.

Koupelna a WC - ptáci mohou ulétnout otevřeným oknem nebo se utopit v záchodové míse.

Polička s knihami - pták zaleze do škvíry mezi knihami nebo spadne za knihy a nedostane se ven. Knihy raději stavíme těsně vedle sebe.

Škvíry mezi stěnou a nábytkem - pták může do škvíry zapadnout  nedostane se ven. Při proletování je nutné na ptáky dohlížet.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one