Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Péče o kanárkovo zdraví

PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ

Netečné chování, posedávání s načepýřeným peřím.

Dlouhodobě vodnatý trus světlezelený nebo šedý, zpěněný nebo s příměsí krve.

Výměšek vytékající z nozder nebo očí.

Hleny v okolí zobáku nebo kloaky.

Namáhavé dýchání, případně doprovázené nezvyklýmí zvuky.

Při dýchání se pohybuje ocas.

Časté dýchání s otevřeným zobákem zaháknutým za dráty klece. (Ptáci si tak 
narovnají průdušnici a lépe se jim dýchá).

Nápadný třes, křeče nebo dokonce ochrnutí.

Krvácení z rány nebo kloaky.

Trvale rozcuchané peří (po letu je rozcuchané peří normální).

Neustálé probírání peří.

Nadměrný růst rohoviny zobáku a drápků.

Krusty na nohách, odstáté šupiny.

Neklidný spánek, kýchánmí.

Pelichání delší než 4 - 8 týdnů, lámavé peří bez lesku

                             Vyskytnou-li se tyto příznaky u ptáka je nutné s ním co nejdříve zajít k veterináři.

Všímáme si nepřerůstají-li ptáčkovi drápky a případně je necháme zkrátit u veterináře. Pokud drápky zkracujeme sami dbáme o to abychom nezastřihli do cévy která prochází drápkem a u kanárů lehce prosvítá, Kleštičky držte poněkud šikmo ne kolmo na osu drápku. Drápek nikdy nepáčíme! Je lepší používat speciální kleštičky pro zvířata, štípačky z dílny vedou spíše k páčení. Pokud už cévu porušíme a drápek krvácí můžeme krev zastavit chloridem železitým který se dá občas o veterinářů koupit, často ho ale nemají a tak mi byl doporučen tmavofialový vodný roztok hypermangánu v kterém se namočí vatová tyčinka a na krvácejícím drápku přidrží také můžeme použít kamencovou tyčinku nebo studený vodný roztok kamence draselného (potassium aluminium sulphate) stejně tak poslouží i při stříhání zobáčku.   Proti přerůstání drápků můžeme do klece umístit pískové bidélko z obchodu se zvířaty.

Kanáři často trpí vápenkou projevuje se odstátými tvrdými šupinami na nohách, příčinou mohou být roztoči, nečistota v chovu a znečistěná bidélka a podlaha.
 
PRVNÍ POMOC

Nemocného ptáka umístíme do samostatné klece od ostatních ptáků.

Nemocný pták potřebuje teplotu okolí 27°C tím snížíme ptákovi tepelné ztráty. Toho docílíme postavením infračervené žárovky ke kleci ve vzdálenosti asi 30 cm. Méně závažná onemocnění může teplo i vyléčit. Vedle zahřívané klece postavíme misku s teplou vodou, která bude zvlhčovat ptákovi vzduch. Část klece zakryjeme látkou aby se mohl pták před světlem schovat, krmení a vodu umístíme do zakryté části klece pod žárovkou aby se příliš ohřála a pták by ji nemohl jíst. Pokud se stav ptáčka viditelně lepší můžeme žárovku postupně posunovat dál od klece a tím postupně teplotu snižovat. Snižování teploty musí být pozvolné a má trvat několik hodin, jinak riskujeme nachlazení ptáka nebo recidivu onemocnění, ptáka nesmíme vystavit průvanu. Pokud se po jednom dni zahřívání zdravotní stav ptáka nezlepší, musíme navštívit veterináře.

Pozor při křečích může léčba teplem spíše uškodit. Tehdy je lepší vyhledat veterináře okamžitě.

Při podezření na otravu přemístíme ptáka opět do tepla, necháme mu na dosah čistou vodu a ihned kontaktujeme veterináře. Víme-li co otravu způsobilo nezapomeneme to vzít k lékaři s sebou.

Při snášení vajíček (snáší i některé samičky žijící bez samce), se může stát, že vajíčko nejde snést příčiny mohou být různé měkká nebo žádná skořápka, abnormální tvar vejce, novotvary ve vejcovodu. Tento stav můžeme léčit potřením kloaky jedlým olejem a jemnou masáží, pozor vejce nesmíme rozdrtit! Někdy pomůže umístění ptáka k infralampě, v teple se svaly uvolní a možná se samičce podaří vejce vytlačit. Měkké skořápce můžeme předcházet dostatkem vápníku v potravě (skořápky z 10 minut vařených vajec). Sépiová kost by neměla být podávána hnízdícím samicím, někdy na ni reagují přerušením snůšky.

Je vhodné včas si zjistit adresu veterináře který se zabývá léčbou ptáků. Já jsem plně spokojena s Veterinární klinikou v Krkonošské ulici č. 8, Praha 2.

PTAČÍ LÉKÁRNIČKA

Pro řešení méně závažných zdravotních problémů je dobré mít doma tyto věci.

Infračervenou žárovku 150 - 250 W.

Nepálivý dezinfekční roztok např. 3% peroxid vodíku.

Sterilní gázu.

Vatové tyčinky.

Hypermangán.

Prostředek k zastavení krvácení (chlorid železitý, kamencová tyčinka nebo kamenec draselný který rozpustíme ve vodě)

Borovou vodu nebo Opthalmo septonex.

Jedlý olej.

Heřmánek.

Vitamíny pro ptáky.

Popřípadě kleštičky na úpravu drápků.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one