Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Základem krmení kanárů je směs zrnin, doporučuje se v tomto poměru:

40 % řepky olejné
25 % lesknice
10 % slunečnice
5 %   semence (konopné semeno)
2 %   máku
2 %  pšenice
2 %  salátového semene
2 %  senegalského prosa
2 %  lněného semene
 
V obchodech pro zvířata tuto směs prodávají už hotovou. Jako doplněk potravy kanárci uvítají klas senegalského prosa zavěšený do klece nebo různé tyčinky lisované ze zrnin pro kanáry. Před zkrmováním si zrní pečlivě prohlédněte a očichejte zda není cítit plísní, mykotoxiny jsou pro ptáky zvláště nebezpečné a po jejich požití mohou chronicky onemocnět. Zrní také nesmí být žluklé, plesnivé a napadené hmyzem a hnijící, žluklé zrní se pozná podle nepříjemně nahořklé chuti, plíseň tvoří na zrní našedlý povlak nebo je zrní cítit houbovým zápachem, zahmyzené zrní je slepené jsou v něm pavučinky a někdy zahlédneme i živý hmyz, hnijící zrní odpudivě páchne, zdravé je bez zápachu.
 
ČERSTVÉ KRMIVO

Kanárům také prospívá když každý den dostávají některé druhy ovoce a zeleniny. Tyto potraviny však rychle podléhají zkáze a proto musíme jejich zbytky z klece odstraňovat alespoň jedenkrát denně v horkých dnech i dvakrát. Zkažené čerstvé krmivo může způsobit závažné zažívací potíže. Krmení nepodáváme přímo z lednice.

 Krmíme jen nezávadným ovocem a zeleninou, vykrájet shnilou či plesnivou část nestačí, taková potrava patří nekompromisně do odpadkového koše. Ostatně takové potraviny by neměli jíst ani lidé.

Před podáváním ovoce a zeleninu umyjte vlažnou vodou.

Při překrmení určitým druhem potravy mohou mít kanáři zdravotní problémy (např. řídký trus nebo nadýmání)

Nepodáváme nadýmavé druhy ovoce a zeleniny, jako například kapustu, cibuli nebo zralé hrušky. Pozor na hlávkový salát rychlený může obsahovat příliš mnoho dusičnanů.

Velmi šťavnatou zeleninu např. rajčata podávejte s méně šťvnatými druhy např jablka nebo mrkev.

Brambory podáváme vařené ostatní zelenina a ovoce jsou vhodnější v syrovém stavu.

Nikdy ptákům nepodáváme AVOKÁDO  je pro ně JEDOVATÉ!

Ptákům nepodáváme žádné houby.

Vhodné druhy ovoce a zeleniny: Mrkev, jablko, banán, salátová okurka, meloun, vařené brambory, rajče (ne zelené), pomeranč, mandarinka, třešně, hroznové víno, jahoda, žlutý meloun, kiwi, ředkvička, sojové výhonky, dýně, fenyk, výhonky řeřichy seté.

Ovoce a zeleninu do klece zavěšuji na kousky zvonkového drátu asi 8 cm dlouhé, potravu jimi propíchnu a zamotám kolem drátů klece u bidélek tak, že oba konce drátu čouhají mimo klec aby se o ně ptáci nemohli zranit. Ovoce ptáčkům tak nepadá jako když se jen prostrčí mezi mříže a mříže klece jsou chráněny před rezavěním.

ZELENÉ KRMENÍ

Kanáři s velkou chutí vyzobávají semena trav z volné přírody. Také jsou pro ně vhodné čerstvé větve nejedovatých stromů na kterých si mohou obrušovat zobáček a pěkně se s nimi zabaví. Zelené krmení do klece upevníme kolíčky na prádlo. Toto krmení si nasbíráme v přírodě, ale je nutné dodržovat následující.
Sbíráme jen rostliny které bezpečně známe, případně si opatříme klíč k určování rostlin.

Vhodné rostliny z přírodních zdrojů: Jílek vytrvalý, psárka luční, ptačinec žabinec (není to to co roste na vodní hladině), chundelka metlice, ovsík travní, ovsík vyvýšený, čekanka, nezralá kukuřice, lipnice roční, srha, kokoška pastuší tobolka, jitrocel kopinatý, šťovík, proso obecné, proso senegalské, listy pampelišky, vikev polní (listy i květy).

Větve, listy a plody vhodných stromů: Olše, šiška smrku, bříza, dub, buk, javor, lípa, topol, vrba, bez černý, ovocné stromy neošetřené postřikem.

Traviny nesbíráme v blízkosti silnic a v místech znečištěných od psů.

Větve k okusu nesbíráme v blízkosti silnic.

Zelené krmení z přírody před podáváním pečlivě omyjeme teplou vodou.

NAKLÍČENÉ A MÁČENÉ ZRNÍ

Pro kanáry je velice vhodné klíčené a namáčené zrní je lépe stravitelné a klíčené zrní obsahuje cenné vitamíny získáme ho takto.
Klíčit necháváme zrniny odděleně, protože různá semena klíčí různě rychle. Vhodné je proso, neloupaný oves a pšenice.
Můžeme použít kuchyňská sítka a misky, je vhodné jich mít několik. Nezávadné a neloupané zrní propereme v misce, semena která plavou vyhodíme špatně klíčí, na hladině také plavou slupky a drobné nečistoty které také odlijeme. Potom zrní propláchneme v sítku a na 12 hodin namočíme ve vodě. Po 12ti hodinách zrní opět propereme v sítku a na sítku z něj necháme odkapávat vodu do misky, misku i sítko překryjeme. Pokud zrní necháme při pokojové teplotě začne klíčit během dalších 12ti hodin, během této doby zrní co nejčastěji proplachujeme vodou snížíme tím možnost plesnivění a kysání. Když zrní na sítku uložíme do lednice, bude klíčit také jen to potrvá déle, v lednici zrní tolik neplesniví, ale i tak je nutné ho co nejčastěji proplachovat.
Chceme-li krmit máčeným zrním, stačí ho namáčet 12 hodin, poté propláchnout osušit a podat ptákům.

Pro nakličování zrní si také můžeme v prodejnách zdravé výživy koupit sadu tří klíčících misek v roce 2005 jsem je koupila za 350,- kč ve Vodičkově ulici. Zrní je na nich rozloženo v tenké vrstvě, díky tomu tak nekysá a neplesniví jako na hromadě v sítku. Postup je v podstatě stejný jako se sítkem a na obalu misek je podrobně popsán. Tyto misky jsou původně určeny pro makrobiotiku.
Já plesnivění zrní předcházím kromě proplachování také tak, že do vody v níž je zrní namočeno přidávám na špičku nože „Pomůcky ke konzervování" používá se při zavařování okurek je to kyselina sorbová. Zrní se po namáčení stejně proplachuje a mým ptákům ani potkanům to vůbec nevadí.

Nikdy nesmíme podávat plesnivé nebo zkysané klíčené zrní! Vyskytne-li se v misce klíčeného zrní byť jen jedno plesnivé zrno, vyhodíme celý obsah a zrní nezkrmujeme. Plesnivé a zkysané zrní poškozuje zdraví zvířete. Plíseň nemusí být ještě vidět, ale je cítit jako houby ani takovým zrním nekrmíme.

Jakmile se na zrní objeví malé klíčky, můžeme ho zkrmovat. Zrní propláchneme v sítku teplou vodou a papírovým ubrouskem z něj odsajeme přebytečnou vodu tak, že dno sítka ubrouskem obalíme.

Klíčené a máčené zrní podáváme v samostatném krmítku. Nikdy ho nepromícháváme se suchým zrním ani jinou potravou.

Naklíčené zrní se dá do druhého dne uchovat v lednici (nemrazit), zakryté v klíčící misce, během té doby opět několikrát proplachujeme.

Klíčené a máčené zrní se rychle kazí, proto ho nechávám v klecích 4 až 5 hodin, v látě rději jen 2 až 3 hod. a potom zbytky vyhodím.

Potřeby pro klíčení zrní před použitím umyjeme běžným saponátem na nádobí a opláchneme, pokud v misce zrní zplesniví nebo zkysá umyjeme ji přípravkem SAVO a saponátem a důkladně opláchneme teplou vodou.

MĚKKÉ KRMENÍ

Kanáři také kromě směsi zrnin rádi pojídají i měkkou vaječnou míchanici která se podává při odchovu mláďat. Vaječnou míchanici podáváme nejen při hnízdění, ale také před a při pelichání v tuto dobu potřebují ptáci potravu bohatou na bílkoviny. Není vhodné podávat ji denně protože by kanáři příliš tloustli.

Vaječná míchanice se připravuje z vidličkou rozmačkaného vejce vařeného na tvrdo (doba varu 10 min, skořápka se stane dlouhým varem sterilní a poté ji rozdrtíme do vaječné směsi jako zdroj vápníku), dvou až tří polévkových lžic strouhanky pomocí které uděláme směs sypkou a nelepivou. Strouhanka nesmí být z plesnivých housek! Dále přidáme vrchovatou lžičku tvarohu a tolik strouhné mrkve, aby vznikla kyprá hmota. Do míchanice můžeme přidat například strouhané jablko a také ji můžeme obohatit o vitamínový přípravek např. zarovnanou lžičku Roboranu pro exoty. Některý den Roboran vynecháme a místo něj dáme trochu rozdrceného anýzu a mák.
POZOR vaječná míchanice se rychle kazí, Proto její zbytky z krmítek odstraňujeme alespoň dvakrát denně a krmítka umyjeme. Míchanice se dá v lednici uchovat jen 24 hodin, před podáváním z lednice ji necháme oteplit, míchanice se nedá zmrazovat. 
 
NAPÁJENÍ

Vodu v napáječkách denně měníme a jednou týdně můžeme podávat slabý heřmánkový čaj.

DOPLŇKY POTRAVY

Do klece zavěsíme sépiovou kost která je pro ptáčky zdrojem vápníku a také si jejím ozobáváním obrušují zobáček.
Zrní zejména v zimním období občas posypáváme Roboranem pro exoty který jim dodá potřebné vitamíny. Pro dobré trávení podáváme každý den ptáčkům písek pro exoty, může být v samostatném krmítku nebo ho trochu nasypeme do rohu krmítka se zrním. Kanárkům také prospívá mají-li k dispozici dřevěné uhlí, vhodné je zvláště v době krmení zeleným krmením kdy dokáže předcházet nadýmání. Může dýt buďto drcené, např. od firmy Vitakraft Vogel - Kohle nebo v bloku prodávají obchody se zvířaty.

MLSÁNÍ U STOLU

Ochočení domácí ptáci s oblibou jedí s lidmi u stolu při tom musíme dávat dobrý pozor aby se ptáček nepopálil horkým jídlem nebo nesnědl něco nevhodného. Je dobré si pro své miláčky nachystat nějakou vhodnou mňamku například studenou vařenou mrkev, vychladlé nudle, schladlé vařené brambory (ty byly u všech mých ptáčků velmi oblíbené), apod. Pozor příliš kořeněná a solená jídla jsou nevhodná. Ptákům také nikdy nenabízíme čerstvé kynuté pečivo, měli by po něm nadýmání.

NEVHODNÉ POTRAVINY

Solené kořeněné sušenky, samotná sůl, koření a cukr.

Šlehačka, máslo, sýr a jiné potraviny obsahující tuk.

Čokoláda a jiné sladkosti.

Alkoholické nápoje a káva.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one