Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Než kanára přineseme domů

Než se rozhodneme pořídit si kanárka, měli bychom se zamyslet nad některými otázkami:

Netrpí žádný člen domácnosti alergií na peří a prach?

Jste vy i vaše rodina připraveni převzít zodpovědnost za spokojený život ptáčka který s vámi může žít 10 až 14  let?

Žijí ve vaší domácnosti ještě další zvířata která mohou být ptáčkovi nebezpečná, například kočka?

Kanárek rozhodně není zvířátko k mazlení a dotýkání. Tělesný kontakt nevyhledává, naopak se mu vyhýbá a vynucenou blízkostí člověka trpí.

Kdo se o ptáčka postará v době vaší dovolené, nemoci nebo jiné delší nepřítomnost?

Ptáček potřebuje nejméně jednou denně čerstvou potravu.

Čištění klece nebo voliéry a všech součástí vybavení, s nimiž pták přijde do styku, je časově náročné.

Budete ochotni se o ptáčka starat když onemocní a zaplatit veterinární ošetření?

Při pouštění ptáčka mimo klec budete muset dbát na důsledné zavírání oken a dveří.

Budete ochotni tolerovet, že ptáček mimo klec občas oloupe tapetu a znečistí rámy obrazů, konzole a horní části nábytku?

Můžete kanárkovi vyhradit jedno stálé místo v bytě? Pokud by se stále jeho klec stěhovala, cítil by se nejistý.

Kanár nezpívá celoročně stejně intenzivně, například při pelichání nezpívá veškerou energii totiž spotřebuje na obnovu peří. Někteří jedinci oněmí i bez zjevné příčiny. Budete mít rádi svého ptáčka i když zpívat nebude?

KDE KANÁRA ZÍSKAT

Kanárka můžete koupit v obchodě se zvířaty, u chovatele, na burze nebo výstavě ptáků nebo na inzerát z druhé ruky.
V obchodech se zvířaty bývají někdy starší kanárci vydáváni za mláďata (lépe se prodávají). Pokud chceme opravdu mladého ptáka je nejvhodnější dobou k nákupu podzim (od září), tehdy je nabídka mláďat u chovatelů i v obchodech největší. Na začátku podzimu je mláďatům tak 4 až 5 měsíců a již jsou přepeřeni z šatu mládí. Pokud chceme zpěváčka odložíme nákup až do listopadu, teprve v tuto dobu se upevní zpěv samečka, kohoutka. Pokud si přineseme domů kanárka ráno, má možnost obhlédnout si nové prostředí dřív než se setmí.
 V přeplněných klecích zverexů zažívají ptáci stres který později přivykání stěžuje.
U důvěryhodného chovatele si při nákupu můžete udělat představu o tom jak bylo o ptáčky pečováno, ptáčci od chovatele nemají za sebou tolik stresových situací jako ve zverexu, dobrý chovatel vám i poradí jak o ptáčka pečovat, můžete si také koupit potravu kterou byl váš nový miláček až doposud krmen, což může ušetřit zažívací potíže které se někdy vyskytují při náhlé změně krmiva.
U ptáčka koupeného z druhé ruky nikdy nevíme jaké má zkušenosti s lidmi, péče o nadměrně plachého ptáka je zejména ze začátku složitější (při pracích v kleci se příliš plaší a snaží se ulétnout).

JAKOU RASU

Rasy kanárů dělíme do tří základních skupin:

Zpěvní kanáři - při jejich chovu se cení především krásný zpěv.

Barevní kanáři.

Postavoví kanáři - ti se nejvíce odlišují od původního vzhledu kanára.

Pro začátečníka nebývá výběr rasy důležitý. Zpívat dokáží všichni, jen v jejich zpěvu lze postřehnout drobné rozdíly. Kromě těchto tří skupin kanárů se chovají i kříženci kanára s ostatními pěnkavovitými ptáky.

JAK VYBRAT ZDRAVÉHO KANÁRKA

Všechna pera mají být plně vyvinutá a neslepená, pták nemá mít žádná neopeřená místa. Poněkud oškubaný vzhled může být památkou na pobyt v hnízdě a po přepelichání se upraví.

Kanár nemá sedět apaticky v koutě s načepýřeným peřím.

Peří v okolí kloaky (řitní otvor) nesmí být znečištěné trusem.

Tři prsty na noze směřují dopředu jedn dozadu, na všech prstech jsou drápky. Samec kterého chceme zařadit do chovu musí mít všechny prsty, jinak by se při páření neudržel na zádech samice.

Trus je pravidelný, měkký a tvarovaný nesmí být průjmovitý.

Oči mají být jasné, oční víčka neslepená, nozdry nemají vylučovat žádný sekret.

JEDNOHO NEBO VÍCE KANÁRŮ

Jediný kanárek je vhodný pro člověka který mu bude věnovat dostatek času. Pták který je často doma sám se cítí osamělý. Pokud se s ním bude člověk bavit, přijme ho za partnera, kanáři sice nejsou tak přítulní jako třeba andulky, ale i tak je možné, že se ochočí.

Pokud budeme často mimo dům je lepší chovat párek kanárů, ptáci se budou cítit lépe. Pár můe být sestaven i ze dvou samiček. Pokud máme opravdový pár je možné, že i v kleci zahnízdí a odchovají mladé. Pokud odchov nechceme je možné ptákům ve hnízdění zabránit: Nedáme samičce příležitost ke stavbě hnízda to znamená, že odebereme veškerý materiál vhodný ke hnízdění, pokud samička ve stavbě hnízda pokračuje i nadále tak, že vytrhává sobě i samečkovi pera, nezbývá než ji nechat hnízdo postavit a snést vajíčka ty pak vyměníme za podkladky na kterých si může sedět jak dlouho bude chtít. Potom odebereme i hnízdo. Samička by při tom neměla trpět větší psychickou újmu i ve volné přírodě se takové příhody dějí často. Ani vajíčka ještě nejsou zárukou odchovu potomstva mohou být i neoplodněná. Nikdy nepodáváme preparáty zabraňující hnízdění, nebývají příliš účinné a jsou škodlivé.

Skupinu kanárů můžeme chovat jen v přípdě, že pro ně máme prostornou voliéru.
Kanáři se dají ve voliéře chovat i s jinými druhy ptáků přátelsky se sníšejí s těmito ptáky: holoubek diamantový, leskoptev tříbarevná, všechny druhy pěnkav, korela chocholatá, papoušík růžohrdlý, kardinál červený, holoubek senegalský, timálie čínská, všechny druhy snovačů, andulka, křepelka čínská.
Nevhodné jsou velké druhy ptáků například papoušci kteří by mohli kanáry obtěžovat a štípat zobákem.

Já jsem měla jednoho kanárka samečka, hezky zpíval, ale zůstal spíše plachý. Kromě něj jsem měla ještě morče, k žádným kolizím mezi nimi nedocházelo i když si kanárek někdy sedl na okraj nádrže s morčetem, morčina si ho prohlížela, ale neútočila na něj. 

SAMEČKA NEBO SAMIČKU

Co se týče povahy a tamperamentu nejsou žádné rozdíly mezi „kohoutky" a „slepičkami" - jak obě pohlaví nazývají chovatelé. Ovšem ve zpěvu nebývají samičky tak zdatné. Pokud chceme kanárka zpěváčka musíme si opatřit samečka.
Určení pohlaví není u kanárů jednoduché vnějšími znaky se samci a samice neliší. Pouze zpěv pomůže v přesnějším rozlišení. Samečci zpívají déle a mají bohatší repertoár než samičky, ty jen občas opakují svou melodii. Většinou bývají ptáci u chovatele už rozděleni podle pohlaví, pokud ne musíme se na pohlaví zeptat.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one