Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Chovný pár může být sestaven i z různě starých ptáků, starší partner bývá zkušenější. Podmínkou úspěchu je harmonický pár, sháníme-li k ptáčkovi partnera je vhodné pořídit ho na podzim, přes zimu se ptáci hezky seznámí. Nového pták nikdy nevypouštíme rovnou do klece k starousedlíkovi. Nového ptáka dáme do samostatné klece tak aby na sebe oba ptáci viděli, až po nějaké době je sestěhujeme do jedné klece. Samozřejmě není zaručeno, že vytvoří pár, i ptáci k sobě mohou cítit antipatie. Pokud se samec a samice nesnáší poznáme to rychle, vzájemně se napadají, odhání se od jídla a od míst k odpočinku. Takové ptáky musíme co nejdříve oddělit aby si nezpůsobili zranění.
Asi koncem března se samičky kanárů často ozývají neklidným trilkujícím hlasem, jsou stále v pohybu a tlučou křídly. V následujícím stádiu berou do zobáku peříčko (ceremoniál budování hnízda). Na stavbu hnízda ptákům poskytneme hnízdní košíček o průměru od 8 do 13 cm, může to být i polovina kokosu. Jako hnízdní materiál nabídneme nakrátko nastříhanou bavlněnou přízi (do dlouhých vláken by se mohl pták zamotat a uškrtit se), kokosová vlákna, seno, suchý mech, měkká krátká tráva. Hnízdního materiálu nedáváme příliš mnoho, nikdy není jisté kdy samice se stavbou začne a mohl by se snadno znečistit. Zprvu stačí položit několik vláken bavlněné příze, tím si ověříme zda hnízdění už začalo.  
Samečci vytrvale zpívají a krmí samičku, občas předvádí i svatební tanec. Toto jsou námluvy, pak následuje vlastní páření které trvá jednu až dvě sekundy. Samička se přikrčí na větvi. Samec jí skočí a záda, ohne ocas těsně k samičce a přitiskne svou kloaku k její. Potom se ptáci od sebe oddělí a horlivě si čistí peří. V době hnízdění potřebují ptáci klid.
Jakmile samička skončí stavbu hnízda začne snášet vajíčka snáší obvykle ráno. Snůška čítá 4 až 6 vajec s jednodenními rozestupy mláďata se líhnou v posloupnosti jak byla snesena. Divocí kanáři začínají sedět na snůšce až když je úplná, ale domestikovaní sedí už po snesení prvního vejce. To znamená, že až se vylíhne poslední mládě bude prvnímu už 12 dní. Poslední mládě by mělo malou šanci na přežití, starší by ho odstrkovali při krmení nebo by ho rovnou umačkali a tak se postaráme o to aby se vylíhli společně. Každé snesené vajíčko samičce odebereme, nahradíme ho podkladkem a pravá vejce pečlivě uschováme do měkce vystlané krabičky, kterou chráníme před horkem, mrazem, úderem a vysypáním. Vajíčka odebíráme opatrně lžičkou, jsou velmi křehká.
Na vejcích sedí jenom samička a samec ji krmí. Ona sama opouští hnízdo jen velmi krátce ráno a večer, aby se vyprázdnila a napila. od 4. dne kdy samička zasedla na vejce, můžeme zkontrolovat proti světlu žárovky jsou-li vejce oplozena. V oplozeném vejci můžeme vidět embryo jako tmavou skvrnku a rozlišíme i červené tepny. Neoplozená vajíčka jsou čirá a průhledná. Samičku necháme sedět po dobu jejího hnízdění i na neoplozených vejcích abychom nenarušili přirozený rytmus.
Po 13 až 14 dnech sezení se začínají líhnout mláďata. Mladé zahřívá pouze samice a už další den je krmí, v den vylíhnutí mláďata potravu nepotřebují, stačí jim zásoby ze žloutkového vaku který mají v břišní dutině. Krmení nosí sameček a často mláďata také krmí, samice pečuje o čistotu hnízda, trus mláďat obalený ve slizovitém hlenu vynáší anebo sama požírá. Asi za 7 až 8 dní se přestává tento hlenovitý obal tvořit a mláďata si sama sedají na kraj hnízda a trus vystřikují daleko ven. Po 16 dnech mladí hnízdo opouští, ale rodiče je ještě nějakou dobu přikrmují.
I samostatně chované samičky někdy snáší vajíčka, samozřejmě neoplozená. V tom případě samičce vajíčko ponecháme, dokud snůšku neukončí kdyby jí bylo odebráno vyprovokovala by se další snůška, která samičku zbytečně vyčerpává.
Samicím přidáváme vápník, tvorba vajec jej z organizmu hodně odčerpává. Ještě před hnízděním začneme páru nabízet kromě zrní i potravu pro odchov mláďat, buďto ji koupíme hotovou anebo jim podáváme vaječnou míchanici.

Vaječná míchanice se připravuje z vidličkou rozmačkaného vejce vařeného na tvrdo (doba varu 10 min, skořápka se stane dlouhým varem sterilní a poté ji rozdrtíme do vaječné směsi jako zdroj vápníku), dvou až tří polévkových lžic strouhanky pomocí které uděláme směs sypkou a nelepivou. Strouhanka nesmí být z plesnivých housek! Dále přidáme vrchovatou lžičku tvarohu a tolik strouhané mrkve, aby vznikla kyprá hmota. Do míchanice můžeme přidat například strouhané jablko a také ji můžeme obohatit o vitamínový přípravek např. zarovnanou lžičku Roboranu pro exoty. Některý den Roboran vynecháme a místo něj dáme trochu rozdrceného anýzu a mák.

POZOR vaječná míchanice se rychle kazí, Proto její zbytky z krmítek odstraňujeme alespoň dvakrát denně a krmítka umyjeme.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one