Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
                      KANÁR

Řád:
                        Pěvci (Passeriformes)
Čeleď:                     Pěnkavovití (Fringillidae)
Druh:                       Kanár (Serinus canaria)

 Divocí kanáři žijí na Kanárských ostrovech, Madeiře a Azorech, kde je celoročně stejnoměrné teplotní klima. Divoký kanár má o něco křehčí stavbu než domestikovaný, samečci v přírodě mají šedozelené peří se žlutými odznaky na hlavě, samičky jsou zbarveny méně intenzivně, mají šedé krycí zbarvení. V přírodě dávají kanáři přednost otevřené krajině, parkovému typu krajiny se skupinami stromů a keřů a mírně zarostlým stráním. Podobně jako naši vrabci jsou výbornými letci, ve velkých hejnech táhnou krajem a vyhledávají semena travin a různé rostliny jako potravu. Aktivní fáze střídají chvíle odpočinku, za největšího poledního vedra se ptáci shromažďují na stromech a křovinách, také se s potěšením koupají v mělkých kalužích a velmi důležitou denní činností je péče o peří kdy si probírají pírko po pírku a nanášejí si na ně tukovitý sekret z kostrční žlázy.
Období hnízdění začíná na konci února nebo začátkem března, kdy samičky začínají budovat na stromech hnízda z měkkých materiálů. Touto dobou se také zvláště intenzivně ozývá vábivý zpěv samečků. Posléze samička s jednodenním rozestupem snese maximálně 5 vajíček, sedí na nich 14 dní. Během sezení ji krmí sameček, po vylíhnutí se o potomstvo starají oba rodiče. Kanáři se na rozdíl od papoušků neváží tak intenzivně na jednoho partnera.
Kanáři jsou temperamentní všímají si svého okolí a jsou stále v pohybu, jsou přímo ztělesněním ptačí veselosti a zvídavosti.
První kanáry z odchytu dovezli do Evropy Španělé v 15. století. Mniši začali s kanáry obchodovat, prodávali ovšem jenom samečky, takže dovoz byl možný jenom ze Španělska. Až v 17. století se Italům podařil první odchov s jednou propašovanou samičkou. Z Itálie se pak tito ptáčci rozšířili do Tyrol a německy mluvících zemí. V hornických oblastech měl chov kanárů velkou tradici, protože horníci si je nosili v malých klíckách do dolů. Kanáři jsou totiž velice citliví na výskyt jedovatých a výbušných plynů v podzemí. Změnou chování varovali horníky na výskyt těchto plynů dřív než si jich mohli všimnout sami.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one