Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Je podstatně větší než oba předchozí druhy budníčků 12,5 cm oproti 11 cm. Nápadný je kontrast mezi zeleným hřbetem a bílou spodní stranou těla,zřetelný je žlutý proužek přes oko, hrdlo a hruď jsou také žluté. Zpěv končí zrychlujícím se trylkem jeho varovný hlas je „gy".
Budníček lesní žije ve vysokém bukovém lese se zapojenými korunami a malým množstvím podrostu. Na severu a východě žije i ve světlých jehličnatých lesích. V srpnu až září se budníčci lesní stěhují do rovníkové Afriky, na hnízdiště se vracejí v dubnu a začátkem května.
Sameček začíná zpívat až několik dní po návratu ze zimoviště. Při vyvrcholení toku začíná zpívat časně ráno, jak se otepluje dělá čím dál větší přestávky a okolo poledne zcela umlká. Ve zpěvu pokračuje okolo třetí hodiny odpoledne a zpívá až do večera. Často zpívá za letu a při tom se snáší k zemi jako padák.
Hnízdění začíná v polovině května nebo začátkem června. Po 3 až 4 dny staví jen samička v ranních hodinách bochníkovité hnízdo na zemi. Umístí je vždy na světlém místě, nejraději u houští nebo pod loňskou trávou. Materiál na hnízdo sbírá jen v nejbližším okolí, hnízdo nevystýlá peřím. Zvenčí do hnízda vplétá suché listy a vystýlá je trávou. Potom snese 5 až 7 bílých vajíček s velkými tmavohnědými a šedými skvrnami. Jako u všech budníčků sedí na vejcích 13 dní jen samička, mláďata krmí oba rodiče 11 až 12 dní. Většinou mají jen jednu snůšku ročně. Mnohé snůšky potahuje slizem plzák lesní a nahlodává je.
POTRAVA: Hmyz a jeho larvy.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one