Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)
Všechny práce v kleci a kolem ní provádíme denně přibližně ve stejnou dobu. Ptáci se našemu rytmu brzy přizpůsobí.

K ptákovi se nikdy nepřibližujeme potichu. Ptáci nehlučným bytostem příliš nevěří. Voláme na něj nebo hvízdáme, když jsme na doslech a v jeho bezprostřední blízkosti s ním denně rozmlouáme.

Je vhodné několik hodin denně nechat v místnosti hrát rádio, aby si andulka zvykla na lidské hlasy.

Musíme se vyvarovat prudkých pohybů a hluku v blízkosti ptáčka.

Zejména v prvních týdnech se před svou andulkou neobjevujeme v nezvyklém oblečení například ve velkém klobouku a slunečních brýlích. Ptáčka by to zneklidňovalo.

Když vypozorujeme, které potravě dává ptáček přednost, můžeme ho na bližší kontakt zvykat nabízením oblíbené potravy. Nejprve zkrz mříže klece a když si ji začne brát můžeme pokročit dál a jeho oblíbenou potravu (např. klas senegalského prosa) si položit na ruku, nejprve na hřbet a nyní už nabízet v kleci. Ptáci poměrně brzy pochopí, že hřbetem ruky je nemůžeme uchopit. Když ptáček začne důvěřovat a zobat z hřbetu ruky můžeme začít potravu pokládat na otevřenou dlaň. Při tom ptáčka voláme jménem a klidným hlasem na něj mluvíme. Spěch se při ochočování nevyplácí, ptačí důvěru si musíme získávat postupně a nenásilně. S tímto je vhodné začít tak po týdnu co ptáčka máme když už se u nás doma rozkoukal.

Pokud chceme andulku naučit opakovat nějaká slova, je nutné jí tato slova co nejčastěji opakovat.

Ptáček který si vypěstuje silné pouto k člověku je rád  „ptačím princem" a bude zpravidla těžko snášet oblíbí-li si jeho „vyvolený" člověk ještě jiného nového ptáka.

Ptáky ani jiná zvířata nikdy neochočujeme tím způsobem, že je vyhladovíme a potom jim nabídneme jídlo na ruce. Mnohá zvířata by raději volila smrt hladem, než by na ruku přišla. Takovéto počínání je vlastně týráním zvířat.

Chovala dvě andulky v kleci s rozměry 52 x 33 x 74 cm (délka x šířka x výška). První rok měla pouze jednu zelenožlutou andulku (samičku) jménem Errol kterou jsem si chtěla ochočit aby na mě sedala a tak. Errol jsem jako mladou koupila ve zverexu. Ochočování nejprve probíhalo nadějně (na ruku se senegalem mi v kleci ochotně sedala), jenže po několik měsících začala místo klásku ozobávat mou ruku na které jsem klásek držela. Mimo klec na ruku se senegalem vůbec nelétala a na tomto bodě ochočování skončilo a k pokračování postupně ztrácela chuť Errol i já (andulčí zobáček je pěkně ostrý). Opakovat nějaké slovo se mi ji také nepodařilo naučit a tak jsem si po roce řekla, že bude lepší pořídit jí nějakého kamaráda.   Od chovatele jsem koupila druhou andulku modré barvy které jsem říkala Fénix nejdříve se zdálo, že je to sameček (ozobí měl modré) a tak jsem doufala, že možná bude i hnízdění (v budoucnu). Novou andulku Fénixe jsem dala na první týden do samostatné klece vedle Errol, andulky po sobě pokukovaly a když jsem Errol pustila proletět tak už třetí den začala Fénixovi sedat na klec, v dalších dnech Errol Fénixe dokonce krmila zřejmě poznala, že je mládě. Po týdnu jsem je dala do jedné klece. Zvykly si na sebe perfektně, nikdy si nezpůsobily žádné zranění, spávali vedle sebe na bidélku, když se proletovali sedali si blízko sebe a jindy se zase laškovně vyháněli od vyzobávacího klásku. Ani jedna z nich nebyla dominantní jednou vyhnala Errol Fénixe a jindy zase naopak. Jak Fénix dospíval, modrá barva ozobí se změnila na hnědorůžovou a bylo jasné, že je také samička. Ačkoli Errol a Fénix spol nevyrůstali od mala (Fénix je o rok mladší) a obě byly samičky, výborně si na sebe zvykly. Od té doby co jsem je dala k sobě už nikdy žádná z nich nepřišla zobat senegalské proso z ruky. V prvním týdnu kdy byl ještě Fénix samostatně mi dokonce na ruku v kleci sedal i bez senegalu (když jsem ho koupila byl tak týden po osamostatnění).
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one