Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Než andulku přineseme domů

Než se rozhodneme pořídit si andulku, měli bychom se zamyslet nad některými otázkami:

Netrpí žádný člen domácnosti alergií na peří a prach?

Jste vy i vaše rodina připraveni převzít zodpovědnost za spokojený život ptáčka který s vámi může žít až 8 let?

Žijí ve vaší domácnosti ještě další zvířata která mohou být ptáčkovi nebezpečná, například kočka?

Kdo se o ptáčka postará v době vaší dovolené, nemoci nebo jiné delší nepřítomnost?

Ptáček potřebuje nejméně jednou denně čerstvou potravu.

Čištění klece nebo voliéry a všech součástí vybavení, s nimiž pták přijde do styku, je časově náročné.

Budete ochotni se o ptáčka starat když onemocní a zaplatit veterinární ošetření?

Ochočení ptáčka se nemusí vždy podařit, to záleží také na jeho povaze. Tak jako u jiných zvířat ani u ptáčků nenajdete dva jedince se stejnou povahou.

Papoušci mají ve zvyku vybírat si z členů domácnosti pouze jednoho „oblíbence", vůbec to nemusí být osoba která se o ptáčka pravidelně stará.

Pokud se už stanete ptačím „oblíbencem" a potom si pořídíte ještě nějaké zvíře se kterým se také budete mazlit například nějakého hlodavce bude na něj ptáček žárlit a vysvětlí si to jako zradu.

Při pouštění ptáčka mimo klec budete muset dbát na důsledné zavírání oken a dveří.

Budete ochotni tolerovat, že ptáček mimo klec občas oloupe tapetu a znečistí rámy obrazů, konzole a horní části nábytku?

KDE ANDULKU ZÍSKAT

Andulku můžeme koupit v obchodě se zvířaty, u chovatele, na burze nebo výstavě ptáků nebo z druhé ruky na inzerát.
V obchodech se zvířaty bývají někdy starší andulky vydávány za mláďata (lépe se prodávají). Toto se dá poznat pokud je andulka opravdu mládě jsou barvy jejího peří poněkud nevýrazné, naopak dospělé andulky mají barvy krásně syté a jasné. Pro ochočení andulky je potřeba aby to bylo opravdu mládě, do zverexů se někdy dostávají i andulky které se někomu jinému nepodařily ochočit. V přeplněných klecích zverexů zažívají ptáci stres který později ochočování stěžuje.
U důvěryhodného chovatele si při nákupu můžete udělat představu o tom jak bylo o ptáčky pečováno, ptáčci od chovatele nemají za sebou tolik stresových situací jako ve zverexu, dobrý chovatel vám i poradí jak o ptáčka pečovat, můžete si také koupit potravu kterou byl váš nový miláček až doposud krmen, což může ušetřit zažívací potíže které se někdy vyskytují při náhlé změně krmiva.
U ptáčka koupeného z druhé ruky je možné, že si nikdy na lidi nezvykne zvláště pokud je starší a možná proto je prodáván.
Většina papoušků včetně andulek hnízdí v létě a na podzim jsou mláďata již soběstačná, proto chceme-li opravdu mládě je nejlépe kupovat je na podzim, u chovatele se také obvykle dají mláďata zamluvit předem když o ně ještě pečují rodiče.

JAK VYBRAT ZDRAVOU ANDULKU

Všechna pera mají být plně vyvinutá a neslepená, pták nemá mít žádná neopeřená místa. Poněkud oškubaný vzhled může být památkou na pobyt v hnízdě a po přepelichání se upraví.

Andulka nemá sedět apaticky v koutě s načepýřeným peřím.

Peří v okolí kloaky (řitní otvor) nesmí být znečištěné trusem.

Dva prsty na noze směřují dozadu dva dopředu, na všech prstech jsou drápky. Ztráta prstu nemusí být známkou nemoci, ale pozůstatkem ze rvačky. Samec kterého chceme zařadit do chovu však musí mít všechny prsty, jinak by se při páření neudržel na zádech samice.

Trus je tvořen tmavým a bílým výměškem a je zpočátku středně tuhý.

Oči mají být jasné, oční víčka neslepená, nozdry nemají vylučovat žádný sekret.

U zobáku není na závadu, pokud se rohovina na jeho okrajích poněkud třepí, tímto způsobem zobák neustále dorůstá.

JEDNU NEBO VÍCE ANDULEK

Jednotlivě chované andulky přilnou více k člověku a mohou se naučit i opakovat nějaká slova. Takový ptačí miláček bude mít ovšem vyšší nároky na čas svého „oblíbence", člověk je pro něj partnerem kterým by jinak byla jiná andulka. Potřebuje aby na ní člověk často mluvil, nechával ji sedět třeba na hlavě a vůbec si s ní hrál. Takto ochočený ptáček těžce snáší pořízení dalšího zvířete se kterým si jeho člověk najednou také hraje.

I v kleci se dá chovat párek andulek, dokonce je možné, že i v bytových podmínkách vyvedou mladé, ale samostatně chovaný párek andulek obvykle nehnízdí, spíše zahnízdí dva páry andulek chované společně. Někdy mohou i hnízdit, ale žádné mladé nevyvádět (buďto nebyla vajíčka oplodněna nebo nebyla dostatečně zahřívána). Protože u mladých andulek se někdy nedá přesně určit pohlaví, je možné, že párek je sestaven z jedinců stejného pohlaví.

Ve voliérách se dá chovat i hejno andulek a až po tom co si vyberou partnery je rozdělit po párech. Takto sestavené páry bývají harmoničtější a jsou při hnízdění úspěšnější než páry „přidělené". „Přidělování" partnerů je někdy potřeba pro zachování určitých barevných znaků.

Já jsem chovala dvě andulky v kleci s rozměry 52 x 33 x 74 cm (délka x šířka x výška). První rok jsem měla jen jednu andulku, chtěla jsem si ji ochočit, což se nakonec nepodařilo a tak jsem k ní koupila druhou andulku jako kamaráda. Obě byly samice a nádherně si na sebe zvykli, dokonce se i vzájemně krmili. 

JAK STAROU ANDULKU KOUPIT

Protože andulky hnízdí v letních měsících je vhodné kupovat mláďata z letošních odchovů koncem léta a začátkem podzimu. Mladé andulky poznáme podle toho, že zbarvení jejich peří je méně výrazné než u dospělých. Pro ochočení je lepší mít andulku mladou.

SAMIČKU NEBO SAMEČKA

Traduje se, že samečkové se snáze naučí opakovat slova než samičky. Mluvit se mohou naučit i samičky, hodně to záleží na tom jak často budeme ptáčkovi slova která ho chceme naučit opakovat a pak také záleží na nadání ptáčka. Málomluvný člověk pravděpodobně andulku mluvit nenaučí bez ohledu na to zda se jedná o samce nebo samici.
Otázka pohlaví je důležitá hlavně pokud chceme sestavit chovný pár, pokud chceme andulku jako kamaráda není pohlaví rozhodující.
Samičky mají ozobí růžové nebo růžovohnědé.
Samečci mají ozobí modré nebo do fialova.
Toto neplatí u bílých a žlutých (lutino) variant, tam mají obě pohlaví ozobí růžové nebo růžovohnědé.
Když mláďata ve stáří asi 35 dnů vylétnou zcela opeřená a schopná letu z budky jsou o něco menší než rodiče, vlnkování hlavy sahá přes čelo až ke kořeni zobáku, všechny barvy jsou matnější, oči černé a zobák má na konci černou skvrnu. Ozobí mláděte je zprvu růžové, později bílé s namodralým nádechem a teprve ve stáří 3 - 4 měsíce lze podle barvy ozobí určit pohlaví.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one