Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (130 | 82%)

Chování a komunikace andulek

Tichý melodický hrdelní zpěv: Andulka je spokojená a uvolněná, ničeho se nebojí a užívá si života.

Krátké ostré zvolání „čílp" často se opakující několikrát po sobě: Andulčí varovný signál, kterým varuje ostatní, že něco není v pořádku nebo na něco upozorňuje, obvykle pak následuje poplašené chování.

Tiché vrzání zobáčkem: Andulka je spokojená.

Rozvážná chůze se zdviženou hlavou, otvírání zobáku: Tím vším se snaží andulka imponovat, dává najevo, že se na daném místě cítí být pánem a snaží se vyhnat případné vetřelce. Pokud se jí to nepodaří, může následovat bolestivé štípnutí.

Stažení zornic do malých teček: Andulka je rozčilená nebo pohlavně vzrušená.

Probírání peří nebo vlasů: Projev přízně a lásky.V přírodě si páry vzájemně probírají pírka na hlavě v době toku.

Vyvrhování zrní: Předáváním zrní z volete projevuje ptáček své partnerce maximální přízeň a připravenost k páření. Když nemá partnerku, zkouší to na zrcátku, hračce nebo člověku.

Mávání křídly: Pokud nemá ptáček možnost se prolétnout, procvičuje si křídla alespoň máváním. Děje-li se tak často měli byste se zamyslet nad tím, zda své andulce poskytujete dostatek pohybu.

Křídla odtažená od těla: Mohou znamenat imponující chování vůči sokovi nebo samičce, ale také to, že je ptáčkovi horko nebo že mu není dobře. Pokud vyloučíte první dvě příčiny a ptáček sedí dál sklesle, čepýří se a odtahuje křídla od těla, je na místě navštívit veterináře.

Zobáček zabořený do peří na zádech, andulka stojí na jedné noze: Tiše, nerušit, vaše andulka se uložila k pořádnému spánku.

Protahování: Ptáci se obvykle protahují po odpočinku nebo když přemáhají únavu. Pták nejprve protáhne obě křídla nad zády, lehce se předkloní a pak si protahuje jednu nohu a křídlo na téže straně těla, při tom obvykle sevře prsty v pěst.

Péče o peří: Péči o peří se  andulky věnují několikrát denně. Pozvolna mezi čelistmi protahují jednotlivá pírka i ocasní, jedině na pírka na hlavě si nedosáhnou sami. Z kostrční tukové žlázy, která vypadá jako kruhový záhyb kůže nad ocasem si ptáci roztírají tuk po celém peří. Tuk chrání peří před promáčením nebo vysušením od větru. Hlavu dokáží papoušci otočit o 180° a otírají si ji o kostrční žlázu přímo, protože zobákem si na ni nedosáhnou. Ptáci v páru si o peří pečují vzájemně, není to jen záležitost hygieny, ale také způsob jak upevňovat partnerský vztah.

Zívání: U andulek nejde o projev únavy nebo nudy, ale o nedostatek kyslíku na který jsou citlivé. V místnosti s ptáčky prvidelně větráme, ovšem bez průvanu.

Vzájemné krmení: Je nedílnou součástí posilování partnerského vztahu a námluv. Během námluv je toto chování předehrou k páření, samička se k samci nejprve blíží v pozici žebrajícího mláděte, teprve je-li uspokojujícím způsobem nakrmena - krmení může být jen naznačeno dotykem zobáku - je ochotná k páření. Během sezení na vejcích a zahřívání mláďat přináší samec potravu ve voleti a vyvrhuje ji samičce.

Dotyky zobáků: Vzájemné dotyky zobáků bez předávání potravy je pravděpodobně ritualizcí vzájemného krmení, Během námluv plní úlohu posilování vzájemné vazby a přípravy ke hnízdění.

Spánek  odpočinek: Spící pták sedí na jedné noze, druhou má ohnutou a schovanou v peří, je lehce načepýřený, má zavřené oči, často má otočenou hlavu do zadu se zobákem zabořeným v peří mezi lopatkami.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one