Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

potkani, papoušci, morčata...

Kikí a Safira

Kikí a Safira

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (125 | 82%)
Morče je býložravec, zvláštností je pouze jeho vysoká spotřeba vitamínu C který musíme dodávat v potravě po celý rok. Základem potravy má být buďto čerstvá nezapařená tráva nebo seno, protože obě tato krmiva vitamín C obsahují v potřebném množství. Nemáme-li v zimě dost sena můžeme morčatům občas do vody přidat vitmín C v prášku, nebo nabídnout k pití slabší šípkový čaj. Morčata by měla mít stálý přístup k pitné vodě. Březí samici a mláďatům můžeme dát i mléko, ale pozor mléko nesmí být ani trochu skyslé jinak způsobí zažívací potíže a také nikdy nepodáváme mléko spolu se zeleným krmením to může vyvolat rovněž zažívací potíže.

ZELENÉ A ŠŤAVNATÉ KRMIVO

Je jen málo druhů zeleniny a ovoce které morčata odmítjí. Svým miláčkům tedy můžete nabídnout všechny druhy které máte rádi (a možná i mnohé jiné). Pamatujte však na následující zásady:

Krmíme jen nezávdným ovocem a zeleninou, vykrájet shnilou či plesnivou část nestačí, taková potrava patří nekompromisně do odpadkového koše. Ostatně takové potraviny by neměli jíst ani lidé.

Před podáváním ovoce a zeleninu umyjte vlažnou vodou.

Při překrmení určitým druhem potravy mohou mít morčata podobné zdravotní problémy jako lidé (např. průjem nebo nadýmání)

Nepodáváme nadýmavé druhy ovoce a zeleniny, jako například kapustu, cibuli nebo zralé hrušky. Pozor na hlávkový salát ve větším množství může způsobit silný průjem.

Velmi šťavnatou zeleninu např. rajčata podávejte s méně šťavnatými druhy např. jablka nebo mrkev

Zelenou potravu pro morče nesbírejte v bezprostřední blízkosti továren, silnic a polí kde je nebezpečí použití hnojiv a pesticidů. Zelenou potravu také nesbíráme tam kde může být znečištěna od psů.

Zbíráme jen takové zelené rostliny o kterých bezpečně víme, že nejsou jedovaté nebo dráždivé.

Čerstvé zelené krmení omyjeme lístek po lístku vlažnou vodou a před skrmováním osušíme.

Čerstvá krmiva nezkrmujeme nikdy přímo z ledničky, ale necháme je oteplit při pokojové teplotě.

Hodně šťavnaté ovoce jako například citrusy a kiwi mnozí špatně snášejí, proto je podáváme jen v malém množství.

Brambory podáváme vařené ostatní zelenina a ovoce jsou vhodnější v syrovém stavu.

ZELENÉ KRMENÍ

Listy pampelišky
Listy jitrocele
Traviny: lipnice, srha, jílek vyšší, ovsík vyvýšený
Čerstvé větvičky k okusu: dub, buk, javor, lípa, vrba, olše, bez černý, topol, kaštan, ovocné stromy
Stromy z nichž bereme větvičky k okusu nesmí být ošetřeny postřikem proti škůdcům! Před skrmováním je omyjeme teplou vodou a osušíme. Zbytky zelenáho krmení, ovoce a zeleniny denně odstraňujeme a to i ze skrýší morčat.

ZRNÍ

Morčatům kromě trávy a sena podáváme i směsi zrnin pro morčata. Skládají se z pšenice, ovsa, slunečnice, tvrdé kukuřice (velice dobrá k broušení zubů) a granulí a pelet obsahujících seno. Je vhodné aby morče mělo k dispozici stále granule se senem, po kterých netloustne v krmivu by měly tyto granule převažovat. Speciální senové granule pro morčata se moc neprodávají nebo jsou drahé, stejně dobře poslouží i senové zelené granule pro králíky. Při výběru granulí dbáme na to aby nebyly rozdrobené, zvlhlé a znečistěné.
K zrní přidáváme tvrdý chléb a pečivo na kterých si morčata také obrušují zuby. Pokud potrava morčat neobsahuje tvrdé potraviny a větvičky, budou jim přerůstat zuby.

SENO

Čerstvá tráva nebo seno je pro morčata nezbytnou potravou, potřebují ho pro správnou funkci trávení i pro vitamín C. Tato potrava je pro morče také dobrou zábavou, protože ve své původní domovině bylo zvyklé se většinu dne popásat, pokud dostává jen jadrné krmivo, jednak se nudí a potom zhltne příliš mnoho potravy na jednou na což jeho trávicí systém není uzpůsoben.

NAPÁJENÍ

Někdy se uvádí, že morče nepotřebuje pitnou vodu pokud dostává čerstvé a šťavnaté krmivo. Svojí morčině jsem vodu dávala každý den a i když měla čerstvou trávu viděla jsem ji pít. Pro klece je nejlepší používat automatické napáječky, v nádrži se musíme spokojit s miskou a často, třeba i několikrát za den v ní vyměnit znečištěnou vodu. V zimním období, když máme málo sena můžeme občas podávat slabší šípkový čaj pro doplnění vitamínu C nebo vitamín C v prášku ve vodě rozpustit. 
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Opište prosím kontrolní kód "5760"
Zvířecí přátelé obohacují náš život
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one